Uluslararası denetim standartları ve kurumsal yönetim açısından Türkiye'de muhasebe denetimi
Auditing from the perspective of international standards on auditing and corporate governance in Turkey
  1. Tez No: 220991
  2. Yazar: ELİF MUĞAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM LAZOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Yogun rekabetle olusan acımasız piyasa kosulları, zamanla isletmelerin ve denetçilerin faaliyetlerinde tutarsızlıkların meydana gelmesine neden olmus ve isletmelerin maddi menfaatleri dogrultusunda gerçeklestirdikleri faaliyetlerine denetçilerin de dahil olmasıyla seffaflık ve güvenilirlik tartısılır hale gelmistir. Arka arkaya yasanan krizler sonrasında giderek bilinçlenen toplumun güven arayısı da denetimde yeni düzenlemeleri zorunlu kılmıstır. Avrupa Birligi Sekizinci Yönergesiyle baslayan, Sarbanes Oxley ile önem ve hız kazanan bu süreçte Uluslararası Denetim Standartları ile tüm dünyada ortak denetim dili olusturulması arayısları hemen hemen sonuca ulasmıstır. Toplumun güvenini geri kazanmak için yapılan tüm bu düzenlemelerin odak noktası ise denetçinin bagımsızlıgının ve etik ilkelere uyumun saglanmasıdır. Denetçiler sürekli bagımsızlıklarını engelleyecek tehdit türleriyle karsılasmaktadırlar. Bu noktada toplumun ve denetçilerin etige bakıs açısı önem kazanmaktadır. Ancak etik anlayıs dogrultusunda tüm kuralların kendiliginden olusmasını beklemek de insanın dogası göz önünde bulunduruldugunda hatalı olacaktır. Bu amaçla hazırlanan Uluslararası Denetim Standartları bagımsızlıgın saglanması ve etik ilkelerin uygulanması konusunda yapılması gerekenleri net bir biçimde belirlemektedir. Bununla birlikte sadece standartların varlıgı da denetim kalitesinin saglanması açısından tek basına yeterli degildir. Standartları uygulayan denetçilere destek olarak isletmelerin de kurumsallasması bir zorunluluktur. Bu baglamda Uluslararası Denetim Standartlarıyla birlikte uygulanan Kurumsal Yönetim Ilkeleri toplumun ihtiyaç duydugu seffaflıgın saglanmasında önemli bir yere sahiptir. Anahtar Sözcükler Muhasebe Denetimi, Bagımsızlık, Etik, Uluslararası Denetim Standartları, Kurumsal Yönetim
Özet (Çeviri)
The harsh market conditions emerged with intensive competition gave rise to emerging of discrepancies in activities of corporations and auditors in the course of time, and by involvement of auditors in the activities of corporations which they executed alongside with their material benefits, transparency and reliability became questionable issues. Following the successive crises, the society seeking for confidence, that attained awareness in the course of time rendered new arrangements inevitable. In this process that started with Sarbanes Oxley, the searching for establishing a common audit language worldwide through International Auditing Standards has worked out. However, the common focus of such regulations that were executed in order to achieve confidence of the society is to ensure independence of auditor and conformance to the ethical principals. Auditors always encounter types of threats which will impede their independency. At this point, the view point of society and auditors to the ethics becomes important. But, waiting for all rules to evolve themselves in line with ethic concept might be wrong, considering the nature of human. International Auditing Standards which were prepared for this purpose sets forth that that is need to be done with regards to ensuring independency and implementing ethic principals. But, existence of standards alone is not sufficient in respect of the quality of audit. It is imperative the corporations? becoming institutionalized by assisting the auditors in implementing the standards. Regarding Institutional Management Principles implemented alongside with International Auditing Standards holds an important place in securing transparent environment sought by the society. Key Words Auditing, Independence, Ethic, International Standards on Auditing, Corporate Governance