Eğitim kurumları için kurumsal performans ölçümüne yönelik bir model geliştirme çalışması
A study on a model for improving performance evaulation in educational organizations
- Tez No: 220990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLÇİN TAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kurumsal performansın ölçümü ve gelistirilmesi tüm organizasyonlar için önemini günden güne artıran süreçlerden birisidir. Aynı zamanda insan kaynakları yönetimi ile de iliskilidir. Egitim kurumlarında dogru ve bilimsel yapılan bir kurumsal performans degerlemenin sistematik bir sekilde yayılması ülkemizin ileride çokça konusulacak ve çözüm aranacak bir ihtiyacıdır. Ülkemizde kamudaki egitim kurumlarındaki kurumsal performans degerleme uygulamaları incelendiginde birçok konuda ciddi hataların yapılmakta oldugu ve hatta dinamik bir uygulamanın olmadıgı açıkça görülmektedir. Kurumsal performans degerlemenin bütünsel bir anlayısla ve bütün egitim kurumları ile iliskilendirilerek yapılmaması bir tarafta konuya ilgili, ilerlemis okulların diger tarafta da belli bir seviyenin üzerine çıkamayan egitim kurumlarının olusmasına sebep olmustur. Bu da aslında bir fırsat esitsizliginin sonucudur denilebilir. Bu esitsizlik aralıgının daratılmasının son dönemlerde egitim politikalarına yansıdıgı görülmektedir. Kendi performansının sonuçlarını ölçemeyen ve akran kurumlarla kıyaslayama fırsatı bulamayan egitim kurumları hatalarının farkına varamamaktadırlar. Bu nedenle kamu hizmetlerinde gelisim ve degisim üst yöneticilerin liderliklerine baglı veya fedakar egitimcilerin vicdanına baglı olarak çok yavas gerçeklesmektedir. Diger yandan kurumsal performans degerlemesinde kullanılan kriterler açısından da problemler bulunmaktadır. Kriterlerin neredeyse tamamı paylasılan degil, statik, gelistirilmeyen ve kurmay bir sınıfın ürettigi kriterlerdir. Çagın gereklerine uygunlugunu yitirmistir ve hedef odaklı degildir. Sistem yaklasımı ve durumsallık yaklasımı açısında pek degerlendirilemeyen çalısmalar modern yönetim yaklasımı açısından dogru bulunmamaktadır. Bazı uygulamalar modern yaklasımları barındırmakla birlikte genele yayılmamaktadır. Dolayısıyla yıldız ve yalnız okulları olusturmustur. Performansı ölçerek bunun sonuçlarının ücretlendirmeye yansımaması da çözülmesi gereken bir problem olarak karsımızda durmaktadır. Bu çalısmanın ilk bölümünde kurumsal performans degerleme ile ilgili kavramsal bilgiler verilmis, ikinci bölümünde de ülkemizdeki Türk Kamu Sektöründeki egitim kurumlarının kurumsal performans degerleme sistemi masaya yatırılmıstır. Sürecin nasıl isledigi ile ilgili olarak mevzuata da atıflarda bulunularak detaylı bilgiler verilmistir. Üçüncü bölümde egitim kurumları için bir örnek kurumsal performans degerleme simülatörü gelistirilmistir. Bu simülatör ile ülke çapında uygulanabilirlik ve yayılım önerilmistir. Anahtar Sözcükler Kurumsal performans ölçümü kurumsal karne kıyaslama kurumsal performans yöneti
Özet (Çeviri)
Evaluation and improvement of institution performance is a process which is gaining importance gradually for all the organizations. In response, it is simultaneously connected with the management of human resources. Systematic dissemination of the institution performance done in a reliable and scientific way in educational institutions would be an increasingly concerned and solution demanded matter for our country in the future. In Turkey, surveys on the evaluation applications of instution performance in educational institutions demonstrate clearly the point that many serious errors are being made and there exists even no dynamic application. Institution performance lacking a broad evaluation and having no relation to do with different educational institutions causes these to be such advance schools related to the matter on the one hand and educational institutions that are not able to move forward from a certain level on the other hand. It actually could be acknowledged as a result from the inequality of opportunities. Narrowing the gap in this inequality has recently found some reflection in current educational policies. Educational institutions which are not able to manage to evaluate the results of their performance and provide an opportunity to analogise it with the equal institutions cannot distinguish their mistakes. For that reason, improvement and modification in public services depending on the leaderships of senior managers and conscience of devoted educationalists is realized slowly. On the other hand, there exist some problems in the performance evaluation in terms of criterions used. Nearly all the criterions are not shared but static and unimproved ones that are seemingly set by a certain staff class. They have lost their convenience with this era and are not goal-oriented. Studies which could not be evaluated according to the systematic and situation-based approaches are not reliable also in terms of modern management approaches.Though some applications accommodates modern approaches, they don?t cover it as a whole. These, therefore, create star and alone schools. One another problem needed to be taken into consideration is non reflection of the results of the performance evaluations into the wage scales. The first part of this study introduces conceptual information related to the evaluation of institution performance.The second part examines the evaluation systems of educational institutions in Turkish public system. It also emphasizes detailed imformation about the legislation on how the process is running. In the third part, a model performance evaluation simulator for educational institutions is improved. Through this simulator, such points as applicability and dissemination are suggested. Key Words Institution performance evaluation Balanced Scorecard Benchmarking Institution performance management