Afrika'daki çatışmalarda din faktörü: Nijerya-Kaduna örneği ile bir analiz
Religion factor on conflicts in Africa: An analysis with an example of Nigeria-Kaduna
- Tez No: 220998
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM S. CANBOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Nijerya devletinin gelişimini anlamaya yönelik hiçbir teşebbüs; demokrasi, ulus yapısı ve ulusal bütünleşmenin gelişmesine meydan okuyan temel şeylerin bir kısmı olan etnisite ve din araştırmasından kaçamaz. Devletin doğası ve oluşumu çok önemlidir ve içinde meydana gelen ilişkinin doğasının temelidir. İstikrarsız, hegemonik ve yasak bir makine ise, sıklıkla içinde her zaman oluşacak sağlıksız bir rekabetten kaynaklanan istikrarsızlık ve kaos olması eğilimi vardır. Bu tezin amacı, Nijerya'daki din ve çatışma ilişkilerini göstermektir. Tez bu yüzden, Kaduna'daki etnisiteden kaynaklamam din çatışmaları ve Nijerya'daki demokrasiye yönelttiği tehdite odaklanmaktadır. Tez, Kaduna'daki etnisiteden kaynaklanan din çatışmalarının tarihini araştırmakta ve bu çatışmaların temelinde sömürgeciliğin yattığı, askerî diktatörlükle artırıldığı ve Nijerya federalizminde yerleşmiş yalanlamalarla güçlendirildiği hususunu kanıtlamaya çalışmaktadır. Bu tez, Kaduna şehrindeki Müslümanlar ile Hristiyanlar arasındaki çatışmaların köklerinin dini ya da kültürel olmadığını ileri sürmektedir. Tez, sosyal bölünmeden fayda sağlama arayışındaki politikacılar tarafından bu çatışmaların hem bölgesel ve hem de ulusal düzeyde yaratıldığı sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Any attempt to understand the development of the Nigerian state cannot escape a study ofethnicity and religion as some of the main challenges to the development of democracy, nation buildingand national integration. The nature and composition of the state is very important and central to thenature of the relationship that exists within it. If it is an unstable, hegemonic and illegitimate contraption,there is often the tendency of instability and chaos arising from the unhealthy rivalry that will always bebuilt up within it. The objective of this thesis is to show the relations between religion and conflicts inNigeria. The thesis therefore focuses on the persistent ethno-religious conflicts in Kaduna state of Nigeriaand the threat it poses to democracy in Nigeria. The thesis investigates the history of ethno-religiousconflicts in Kaduna and argues that the foundation of the ethno-religious conflicts was laid bycolonialism, boosted by military dictatorship and strengthened by the contradictions embedded in theNigerian federalism. The thesis argues that the roots of the conflicts between the Muslims and Christiansin Kaduna state of Nigeria are not religious or cultural. The thesis concludes that the conflicts are createdby the politicians both at a local and national level who seek to gain advantage from social division.