28 Şubat sürecinin siyasal açıdan neden ve sonuçları
The reasons and consequences of 28 February as a political point of view
  1. Tez No: 221037
  2. Yazar: ALİ ÖZGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Türkiye Cumhuriyeti bir ulus devlet olarak 80 yıllık tarihe sahip olmakla birlikte Osmanlı İmparatorluğu'nun izlerini de bünyesinde taşıyan bir özelliğe sahiptir. Bu noktadan ordu-siyaset ilişkilerinde, siyasal arenada önemli yer tutan ve devlet organizasyonu üzerinde oldukça belirleyici rolü bulunan ordunun, kendisini yönetmesi düşünülen siyasi erk ile ilişkisinin sadece basit bir yöneten-yönetilen ilişkisi olmadığı ve toplumsal yapının da belirleyici öğelerinden birisi olduğu gerçeği bu tezin karakterini belirleyen bir temel olgu olarak yer alacaktır. Bu bakış açısı ile yakın tarihimizde yer alan 28 Şubat darbesinin nedenini ve nasılını, neyi amaçladığını ya da bir amaca sahip olmaktan öte devlet üzerinde etkisi bulunan güçlerin çizgisinin dışına çıkılması durumunda neler olabileceğini açıklayıcı olduğu düşünülen olgular inceleme konumuzu oluşturacaktır.Türkiye'de ordunun siyasete karışma sebepleri, siyasal yapıdaki ağırlığı, yeri, siyasal iktidara doğrudan karıştığı durumlar, ideolojisini belirleyen faktörler bu tezde incelenecek konulardandır. Asıl konumuz olan 28 Şubat Darbesinin analiz edilmesinde yardımcı bulunulacak konulara ilk bölümlerde geniş yer verilmiştir. Tarihi 28 Şubatı ortaya çıkaran tüm durumlara değinme isteği bunda güdüleyici faktör olmuştur. Bu düşünce ile Türkiye Cumhuriyetinde yaşanmış olan darbelerin Osmanlı yönetim yapısı ile alakası, Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana yapılmış olan darbelerin ulus içi ve ulus dışı nedenleri, ordunun darbe yaparken meşruluk zeminini nereden aldığı, 28 Şubat darbesi öncesi askeri darbelerin ortak özellikleri incelenmiş; daha sonra 28 Şubat darbesini diğer darbelerden farklı kılan yönleri, direk yönetime el koymak yerine dolaylı yolların niçin seçildiği ve bunun uluslararası zeminle bağlantısı, dini referanslı partilerin siyasal alanda yer almasının darbeyi çağıran yönleri ve bu darbenin sonuçları analiz edilmiştir.28 Şubat darbesi incelenirken, amaçlanan demokrasinin işlemesi için Türk siyasal hayatına öneriler getirmekten ziyade, olayın yeniliği nedeniyle ortaya çıkmamış veya az bilinen unsurları ortaya koymak, çok yönlü olarak darbeyi incelemek ve durum tespiti yapmak amaçlanmıştır. Analiz yapılırken konu üzerinde sınırlayıcı etkisi olabileceği dolayısıyla model incelemelerine yer verilmemiştir.Son bölümde ise genel olarak tüm darbelerimizin, özel olarak 28 Şubat'ın değerlendirilmelerine gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although Turkish Republic has a 80 years history as a nation state has got the heritage of the Otoman Empire. The main theme of this thesis is to prove the relation between the army and its determinist role on the Turkish political life; and also to show that army?s power on the other state organisations and the political life is not only simply the relation between the ruler and ruled but also one of the determinist elements of the social structure.On the view of this perspective, the reasons and the results of the 28 February coup d?etat- takes part in our near history is analysed and also whether this coup deat had an aim to show if it is not obeyed to state?s ideology what could be.The reasons of the army interference to the political life, effect on it and the situations of the army?s interference directly to it, the factors determine army?s ideology are the subjects which are analysed in the thesis. The subjects that help to analyse our main theme- 28 February- is given wider place because of understanding mind of coup deats. And it is also motivating factor on us. If Turkish Republic all coup detats in the history of turkish republic is related to Otoman state?s traditions or not is tried to analysed behind other resons such as internal and external factors. To arrive a satisfied conclusion all factors are taken in careful examination. In this way legitimacy of Turkish coup deats , different sides of 28 february from others and why an indirect way is selected by army is analysed by searching all related documents.When 28 February is beign examined, aim is not to bring solutions this kind of problem but rather to show unknown or little known trues related to 28 february.By the fair of being limited is not benefit any model..In conclusion is intrepreted all coup deats generally but specially 28 february.