Moda perakende sektöründe tüketicilerin hizmet kalitesi algılaması
Service quality perception of consumers in fashion retailing sector
- Tez No: 221068
- Danışmanlar: PROF. DR. AYPAR USLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu çalışmada moda perakende sektöründe tüketicilerin hizmet kalitesi algılaması, mağaza imajı, müşteri tatmini seviyesi, satınalma niyeti, psikografik ve demografik özelliklerinin tüketicilerin mağaza tercihi ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Hizmet kalitesi uzun dönemli müşteri ilişkilerinin sağlanmasında önemli bir ön koşuldur. Perakende sektöründeki yöneticiler için kaliteli hizmet sunumu aracılığı ile müşterilerle kurulacak uzun süreli ilişkiler büyük önem taşımaktadır. Bu ilişkiler sayesinde perakendecilerin elde edecekleri getiriler artmaktadır. Tüketiciler bugün artık mal ve hizmet alışverişini çok çeşitli perakende kuruluşlarından yapabilmektedir. Belki de en iyi bilinen perakendeci departmanlı mağazadır. Bu doğrultuda Türkiye'de önemli iki departmanlı mağazanın İstanbul'daki iki farklı şubesinde bir araştırma gerçekleştirilerek farklı demografik ve psikografik özelliklere sahip tüketicilerin perakende giyim mağazalarında hizmet kalitesini nasıl algıladıkları ve bunun giyim mağazaları tercihine yönelik müşteri tatmini, satın alma niyeti ve mağaza sadakatine ile ilişkileri değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları giyim mağazalarının hizmet kalitesi algılamasında fiziksel görünüm, problem çözme ve politikalar ve güvenilirlik boyutlarının anlamlı olduğunu göstermektedir. Psikografik özellikler içinde moda önderliği ve kanaat önderliği belirleyici etkiye sahiptir. Müşterilerin giyim mağazası tercihlerinde belirleyici unsurun perakende mağaza imajı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the relationship between store preference of consumers and their service quality perceptions, store image, customer satisfaction, purchase intention and store loyalty considering their psychographic and demographic differences. Service quality is a significant prerequisite in maintaining long term customer relationships. For managers in retailing sector it is important to build up long term relationships with their customers through high quality service delivery. Consumers today can shop for goods and services in a wide variety of retail organizations. Perhaps the best-known type of retailer is the department store. In this respect a survey has been conducted in two important department stores in İstanbul. The research findings showed that, physical aspects, problem solving and policy and reliability dimensions have been significant in consumer perceptions of quality. Fashion leadership, opinion leadership and store image has been found to be significant factors in the store preference of department stores by their customers.