Türk Miras Hukukunda mirastan çıkarma
The Disin- heritance in Turkish Inheritance Law
  1. Tez No: 221100
  2. Yazar: CEHDİ CİHAN SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Mirasçılıktan çıkarma, 4721 sayılı Türk Medenî Kanununun 510, 511, 512 ve 513. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Mirasbırakan, ölüme bağlı tasarruf şekillerinden birine uyarak yapacağı mirasçılıktan çıkarma tasarrufu ile saklı pay sahibi mirasçısının saklı payını ortadan kaldırabilecektir. Kanun koyucu mirasçılıktan çıkarmayı iki amaca hizmet edecek şekilde ceza amaçlı ve koruma amaçlı olarak düzenlemiştir.Tezimizde mirasçılıktan çıkarmanın iki çeşidine de yer verilmekle beraber uygulamada ceza amaçlı mirasçılıktan çıkarmaya daha sık başvurulduğundan dolayı, tezimizin ağırlık noktasını ceza amaçlı mirasçılıktan çıkarma oluşturmuştur.Çalışmamızda, mirasçılıktan çıkarma genel olarak ele alınmış, mirasçılıktan çıkarmanın diğer benzer kurumlarla karşılaştırılması yapılmış ve mirasçılıktan çıkarmanın diğer özel hukuk kurumları üzerindeki rolü üzerinde durulmuştur. Bunun yanında mirasçılıktan çıkarmanın şartları, geçerli bir mirasçılıktan çıkarma tasarrufunun hükümleri ve mirasçılıktan çıkarmanın hükümsüzlüğü ceza amaçlı ve koruma amaçlı mirasçılıktan çıkarma için ayrı ayrı ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Disin- heritage is regulated under Articles 510, 511, 512 and 513 of the Turkish Civil Code number 4721. The deceased person can remove the legal share of his/her heir with the disin- heritage that conforms to the disposal methods caused by death. The law makers have arranged the disposal of heirship to serve two purposes, as a method of punishment and as a method of protection.Although our thesis includes both aspects of disin- heritage, the thesis will concentrate on the punishment aspect because this is predominantly the case in actual practice.In our study we take a look at disin- heritage in general, we compare it to other similar legal terms and concentrate on its role on other civil law institutions. Furthermore, we assess the clauses of disin- heritage, the effects of a valid disin- heritage and also its invalidity one by one for both the punishment aspect and the protection aspect.