Türk Medeni Hukukunda mirasçılıktan çıkarma
Exheredating in Turkish Civil Law
- Tez No: 219215
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamızın konusu olan, yeni Türk Medeni Kanunu'ndaki adıyla mirasçılıktan çıkarma, eski Türk Medeni Kanunu'ndaki adıyla mirastan ıskat, yeni Türk Medeni Kanunu'nun 510-513. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Mirastan çıkarma, ancak ölüme bağlı tasarruf ile yapılabilecek ve bu nedenle de, mirasbırakanın ölümünden sonra sonuç doğuracak nitelikte bir müessesedir. Mirasbırakan, kanunda sınırlı sayıda sayılan saklı paylı mirasçılarını, yine kanunda sayılan bazı sebeplere dayanarak ve kanunun öngördüğü şekil kurallarına da uymak kaydıyla mirasından uzaklaştırır. Mirasçılıktan çıkarmayı, kanun iki şekilde düzenlemiştir. Türk Medeni Kanunu'nun 510-512. maddeleri arasında, cezai çıkarma; 513. maddesinde de koruyucu çıkarma düzenlenmiştir.Çalışmamızda öncelikle mirasçılıktan çıkarma kavramı, tanım ve mahiyeti, çeşitleri ve unsurları, benzer müesseseler ile kıyaslanması, uygulama alanı, daha sonra da mirasçılıktan cezai çıkarmanın sebepleri, şekli, fiil ehliyeti, cezai çıkarmanın sonuçları, cezai çıkarmanın geçersizliği ile koruyucu çıkarmanın şartları, sonuçları ve geçersizliği detaylı olarak anlatılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is defined in new Turkish Civil Law as exheradate and in old Turkish Civil Law as disherison. Exheradate is composed in sections 510-513 in new Turkish Civil Law. Exheradation of someone can only be done because of death. Therefore, exheradation can only come to fruition after deceased person death. However, deceased person can exheradate his/her heritors because of the reasons which are mentioned in the laws and in the perspectives of laws. Exheradation from heirdom is composed in two categories in laws. Punitive exheradation is composed in sections 510-512 and protective exheradation is composed in section 513 in Turkish Civil Law.In our thesis we firstly mention notion, definition, composition, types and components comparison between similar subject and field of application of exhetadation from heirdom. After that we try to explain in detail reasons, form, capacity to act, results and legal invalidity of punitive exheradation and conditions, results and legal invalidity of protective exheradation.