Holding şirketlerde transfer fiyatlandırmasının esasları ve uygulaması
Rules and applications of transfer pricing for holding companies
- Tez No: 221101
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL İBİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Küreselleşmeyle beraber gelişen mal ve hizmet piyasaları işletmelerin büyümesine ve faaliyet alanlarını genişletmesine olanak sağlamıştır. Holding şirketler bu sürecin bir ürünü olmakla beraber holding; bir şirket türü değil, bir işletmecilik türüdür. Ulusal ve uluslararası düzeyde oldukça büyük iş hacmine sahip olan holding grupları kendi içlerinde de mal, hizmet veya gayri maddi unsur alışverişleri yapmaktadırlar. Holdinge bağlı şirketlerin kendi aralarında veya ana şirket olan holdingle yaptıkları bu tarz alışverişlerde uygulanacak fiyatın saptanması literatürde transfer fiyatlandırması olarak adlandırılır. Transfer fiyatlandırması, grupların vergi matrahını dolayısıyla da ülkelerin vergi gelirlerini etkilediği için başta gelişmiş ülkeler olmak üzere birçok ülke yaptıkları düzenlemelerle transfer fiyatının nasıl saptanacağının sınırlarını çizmişlerdir. Türkiye'de ise transfer fiyatlandırmasına yönelik esaslar 5520 Sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'nda yer almaktadır. Holding şirketlerin transfer fiyatlandırması işlemlerinde uyacakları esaslar da bu kanun içerisinde düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The developing marketing of good and service by globalization has provided companies development and broaden their activity areas. Holdings are a part of this progress, also holdings are not a company kind, lt is a kind of managership. National holding and multinational holdings sell good and services to each others in their group. In that selling pricing?s name called as ?Transfer Pricing?. Transfer Pricing affect to tax assessment of group companies and because of affect to tax income of country, mainly development countries and many of countries make some rules and laws for Transfer Pricing. The rules order for Transfer Pricing in 5520 Corporation Tax Laws in Turkey. Holdings have to apply all rules in that laws, it s all necessary for holding companies.