Mü'minûn suresi'nin din eğitimi açısından değerlendirilmesi
The analyse of surah of ?el-Muminun? in the perspective of education of religion.
  1. Tez No: 221112
  2. Yazar: SERDAR GÜNLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. MAHMUT ÇAMDİBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
İnsan, tek boyutlu bir varlık değil, akıl, ruh ve bedenden oluşan, büyük sorumluluk taşıyan, çeşitli istek, arzu ve eğilimleri olan çok yönlü bir varlıktır. Böylece Kur'ân-ı Kerîm, kişiliğini kazanması, şahsiyetini geliştirmesi, dünya ve ahiret saadetini elde edebilmesi için insanın en iyi bir şekilde tanınmasını ve eğitilmesini öngörür.İlâhî bir kitap olan Kur'ân, ideal bir mümin tipi önerir. Böylelikle, müminleri en iyi tanıyan ve tanıtan Allah, Kur'ân'da müminden geniş bir şekilde bahsederek ona yol gösterir, onu ruhen eğitir ve ondan yeryüzünde ahlâka dayalı bir sosyal düzen oluşturmasını ister.Biz bu tezimizde son derece önemli olan, müminlerin genel vasıflarını Mü'minûn Suresi kapsamında değerlendirdik ve araştırmamızda genel olarak eğitim, tefsir, lügat ve ansiklopedik kitaplardan istifade ettik.Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde teze giriş yapılmış ve bu giriş bölümünde araştırmanın önemi, amacı, ve yöntemi açıklanmıştır. Devamında ise suremizin arapçası, meali ve sure hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Mü'minûn Suresi kapsamında din eğitimi açısından müminlerin genel özellikleri (kurtuluş olgusu) üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise din eğitimi açısından manevî gelişim ilkeleri (ders çıkarma ve tevekkül konuları, helal lokma ve vüs'at konuları, birlik, beraberlik içerisinde ve bilinçli hareket etme konuları, tebliğ, sabır ve dua olguları) işlenmiştir. Bu üç bölümden sonra sonuç kısmı ile tezimiz nihayet bulmuştur.
Özet (Çeviri)
The human being isn?t a thing with one side and aspect but it has different sides. It is composed of body, soul and mental; It has various willings, desires and inclinations; on the other hand he has a great responsibility of its doings. So the holy ?Quran? aims the human to be known and educated so that it develops itself, acquires its personality and wins the happiness in its life and afterlife.As a divine book, Quran offers an ideal type of ?Mumin?. In the holy Quran Allah, who knows and explains the human being best, talks about it lengthy so guides and trains the human being and wants it to establish a system based on İslamic morals in the worldwide.In our thesis, because of its great importance, we studied on to analyse the general characteristic of ?mumin? in the context of Surah ?el-Muminun? and generally utilized from education books, tefsirs, dictinaries and encyclopedias.Our study has three parts. first part contains an introduction of the subject. In this introduction the improtance, aim and method of our study are explained. After that arabic form of the surah and a general knowledge about it are presented. At the second part studied on the general characteristic of ?Mumin? (the phenomenon of salvation) in the context of Surah ?el-Muminun? in the perspective of education of religion. At the the third part, the principles of moral development (issues of taking lesson and tevekkul, lawful `helal? morsel and vus?at `comfort?, acting in consciousness and unity and the phenomenons of teblig `rescript of Allah?, sabr `to be patient? and dua `to pray?) are handled and discussed. Finally, with a result part, our study is ended.