Factors affecting successful successions in family businesses:An empirical study on Turkish family businesses
Aile işletmelerinde sürekliliğin başarısını etkileyen faktörler:Türk aile işletmelerinde uygulama
- Tez No: 221126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLRUH GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Süreklilik, aile işletmeleri için hayati bir önem taşımaktadır. Yanlış yönetilen bir devir süreci aile işletmesinin gelicek nesillere aktarılmasına mani olabilir. Süreklilik sürecini anlayabillmek için başarı faktörleri önemli bir yer tutar. Süreklilik süreci aile işletmesinde birçok dinamiği etkiler. Halef, selef, aile bireyleri, surekililk plani ve işletmeyi.Bu çalışmada süreklilik sürecine etki eden faktörler bir modelde toplanmış ve test edilmiştir. Çalışmaya Türkiye genelinde devretmeye yakın veya devretmiş firmalar dahil edilmiştir.Bu çalışma, yakın gelecekte süreklilik sürecinde, devretmeyi yaşıyacak aile işletmeleri için önemli olacktır. Süreklilik süreci aile işletmesinde çalışan veya çalışmayan aile bireylerini ilgilendiren ve dikkatli olarak ele alması gereken bir süreçtir.Çalışmada öncelikle aile işletmelerinin tanımı ve genel özelliklerine değinilmiştir. Daha sonra, süreklilik süreci açıklanmış ve süreklilik sürecinin başarısı için önerilen faktörler verilmiştir. Bu çalışma için geliştirlen model test tabi tutulmuş açıklanmış ve tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
The succession issue in the family businesses is a vital issue. A mismanaged succession process would end up with the closure of the business. The success factors of succession are important to be pointed out for family members to have an understanding of the succession process. The succession being a process that includes all the dynamics of the family business, the success factors are related to the predecessor, successor, family members, succession process and business.In the specific study, the factors that have an affect on the succession process is gathered in a model and the model is empirically tested. The study is conducted covering Turkey sample; the family businesses that is subject to change hands is the next years or the ones that has changed hands.This study would help family business managers that will experience the succession process in the near future. The succession process is by itself an important issue that the family members should carefully handle whether the members actively taking role in the business or not.In the study the family business definition and the generally characteristics is mentioned in the fist section. Later the succession process is explained. The suggested success factors of the succession process than mentioned. By giving the models in the studies conducted before in other cultures. Than in the empirical study, our model developed is explained and the results are examined and discussed.