Türk televizyon dizilerinde kadın imajı
Image of woman in Turkish tv series
  1. Tez No: 221159
  2. Yazar: CEREN ŞENYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CEM PEKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tarihsel süreç içerisinde, üretim ilişkilerinin değişmesiyle birlikte, kadının toplum içinde sahip olduğu statü ve roller de değişmiştir. Üretim değerlerinin erkek gücüne dayalı olarak şekillenmesi beraberinde ataerkil bir düzeni getirmiştir.Kitle iletişim araçlarının, özellikle televizyonun hayatımızda önemli bir role sahip olduğu gerçektir. Televizyon programları içerisinde en etkili olan türlerden biri ise televizyon dizileridirBu çalışmada, Türk televizyon yayıncılığının önemli bir bölümünü oluşturan yerli dizilerdeki kadın karakterlerin genel özellikleri incelenmiştir.Çalışmamızın ana varsayımı dizilerde yansıtılan kadın imajının ataerkil bir düzeni yansıttığı ve belirli kalıplar içine sıkıştırılarak geleneksel söylemlerin yeniden üretilmesinde bir araç olarak kullanıldığıdır.
Özet (Çeviri)
Within historical process, status and roles woman has in the society have changed in connection with change relation of production. Taking on a shape of production value based on man brings patriarchy regulation.It is true that mass communication media, especially television has very important role in our life.Television serial is more effective kind of television programmes.In the study, general characteristics of actress playing on television series which are very important part of Turkish television broadcaster are analyzed. Main hypothesis of this study that woman image on the television series reflect patriarchy regulation and is utilized as means at reproduction of traditional expression.