Azerbaycan televizyon dizilerinde kadın temsili: 'Geri Dönüş (Qayıdış)' ve 'Bir Kadın (Bir Qadın)' dizileri örneği
Female representation in Azerbaijan television series: Example of 'Return (Qayidiş)' and 'A Woman (A Qadin)' series
  1. Tez No: 766221
  2. Yazar: TURGUT SULTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde toplumsal cinsiyet rolleri medya vasıtasıyla öğrenilmektedir. Bireyler medyanın bize sunduğu göstergelerdeki karakterleri rol model olarak benimsemeye başlamıştır. Medya, tahminen 1800'lerin sonlarına doğru başlayan kadın hakları savaşına rağmen, kadını güzel, çekici, bakımlı, fedakar ve doğurganlık ile; erkekleri ise sert, cesur, şiddete meyilli olarak resmetmiştir. Televizyon dizileri ve filmlerin kadınları toplumdaki konumunun ailesi olduğu üzerinde çok durulduğu dikkat çekmektedir. Kadın, eğitimli üniversite mezunu olsa bile onun ilk görevlerinden biri her ne olursa olsun ailesini mutlu ve bir arada tutmaktır.“Azerbaycan Televizyon Dizilerinde Kadın Temsili: Geri Dönüş (Qayıdış) ve Bir Kadın (Bir Qadın) Dizileri Örneği”başlıklı tez çalışması, günümüz Azerbaycan'ında kadın olgusunu geleneksel kodlardan hareketle kadın sunumunu, televizyon dizileri aracılığıyla, eleştirel söylem yöntemi ile incelemeyi hedeflemiştir. Çalışma iki güncel dizi üzerinden kadınlığa dair tanım ve imgelerin nasıl yansıtıldığını görebilmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda“Geri Dönüş (Qayıdış)”ve“Bir Kadın (Bir Qadın)”dizilerinin ana ve yardımcı kadın karakterlerine ayrı ayrı yer verilerek analiz edilmiş ve araştırma sonunda dizideki kadın temsilinin geleneksel ataerkil kalıpların dışına çıkamadığı sonucu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, gender roles are learned through the media. Individuals have started to embark on the characters in the indicators presented to us by the media as roles and models. Despite the war for women's rights, which probably begin towards the end of the 1800s, the media portrayed women as beautiful, attractive, well-groomed, devoted and fertile; but men as tough, brave and prone to violence. It is noteworthy that in television series and movies, it is emphasized that the position of women in society is their family. Even if the woman is an educated university graduate, one of her first duties is to keep her family happy and together no matter what happen. Representation of Women in Azerbaijan Television Series: The thesis work titled“An Example of Qayıdış and Bir Qadın TV Series”aimed to analyze the woman phenomenon in today's Azerbaijan, and the presentation of women using traditional codes, with the technique of critical discourse analysis through television series. The study aims to analyze how the definitions and images of femininity are reflected through two current series. In accordance with this purpose, the TV series“Qayıdış”and“Bir Qadın”were analyzed including the main and auxiliary female characters separately, and at the end of the research, it was revealed that the female representation in the series could not go beyond traditional patriarchal patterns.