Türk televizyon dizilerinde yansıtılan ideal kadın imgesi: Aşk-ı memnu örneği
Reflected i̇n the i̇mage of the ideal woman Turkish television series: Sample of Aşk-i memnu
  1. Tez No: 495628
  2. Yazar: MERVE SERNUR ÇONKARLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Medya ve Televizyon kültürü bakış açımızı, geleneklerimizi ve hayatımızı önemli derecede etkilemektedir. Televizyon ile ilgili yapılan birçok araştırmada verilen mesajlar ve imgelerle, insanların görüşlerini biçimlendirdiği, hayatın birçok yönünde etkisini ortaya koymaktadır. Yerli dizilerde kadın karakterler belli tiplere, standartlara sokulmakta ve bu döngü halinde devam etmektedir. Bu idealleştirilen kadın modeli bireylerin algılarını şekillendirip kendileriyle izledikleri karakterleri karşılaştırmasına yol açmaktadır. Kadın bedeni medya tarafından baskı ve dayatmaya maruz kalmaktadır. Araştırmanın konusunu oluşturan 1901 yılında basılan Aşk-ı Memnu romanının 1975 uyarlaması esere sadık kalınarak TRT'de yayınlanmıştır. 2008'de Kanal D'de yayınlanan Aşk-ı Memnu ise konusu aynı olmakla birlikte yan olayların ve karakterlerin eklenmesiyle günümüze uyarlanmıştır. Çalışmada içerik çözümlemesi ile iki uyarlama arasındaki farklılıklar, karakterler ve toplumsal cinsiyet algısı üzerinden ve idealleştirilen kadın karakterler incelenmiştir. Sonuç olarak insan yaşadığımız zaman ve topluma göre şekillenmektedir. Değişmeyen erkek egemen toplum yapısında kadının geçmişte ve günümüzde farklılık gösterdiği unsurlar olsa da temel toplumsal cinsiyet rollerinde ve kadının beden erkeğin ise ruh kavramları üzerinden tanımlanmasında büyük değişiklikler görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
Media and Television culture effects our point of view, customs and lifes dramatically. The messages and imagery given in many researches about television reveal the effect of many aspects of life that people shape their opinions. Female characters in the domestic series are interested into certain standarts and continue in this cycled. This idealized model of women leads individuals to shape their perceptions and compare the characters they follow. The female body is subjected to pressure and oppression by the media. The 1975 adaptation of Aşk-ı Memnu novel, which was published in 1901, constituted the subject of the research, and was published in TRT. In 2008, Aşk-ı Memnu was broadcast on the Channel D, but the subject was the same, with the addition of side events and characters have adapted present-day. Differences between content analysis and two adaptations in the study, character and gender perception and idealized female characters were examined. As a result, human beings are shaped by the time and community we live. There is no significant chande in the definition of women in the basic social gender roles and in women's body masters in terms of soul concepts, even though the elements of the unchanging male dominated society differ in the past and present.