Keman öğretiminde Türk müziğinin kullanılabilirliği
- Tez No: 22119
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL YURGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
IV ÖZET Bu araştırmada; ülkemizde eğitimi verilen Keman' in öğretiminde Geleneksel Türk Sanat Müziğinden yararlanabilme ölçütleri incelenmiştir. Batı Müziği ile verilen keman eğitiminin metodları. teknikleri, aynı eğitimin Geleneksel Türk Sanat Müziği ile verilmesi durumundaki sonuçlan ile karşılaştınlmıştır. Aynı karşılaştırma, Geleneksel Türk Sanat Müziğinin kendi teorisi içinde barındırdığı sorunlardan keman öğretimini bağlayan Koma, akort ve virtüozite üzerinde de yapılmıştır. Uluslararası keman öğretiminde. Geleneksel Türk Sanat Müziğinin de sorunsuz kullanılabilirliği üzerine çözümler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, the criteria of benefiting from classical Turkish Music While teaching the violin in our country, have been examined thoroughly. The results of teaching the violin with methods and technigues of western music and with classical Turkish Music have been compared. The same comparison has also been made between koma, akord and virtuozity included in the theory of Traditional Turkish Music, vhich are the elements who go together with violin education. Teaching the violin on an international scale with Traditional Tuskish Music methods and the possibility to do this, without problems, has been studied.