Ev kiralarını etkileyen faktörlerin hedonik fiyat yöntemi ile belirlenmesi
The estimation of the factors that affect house rents through the hedonic price method
- Tez No: 221208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada İstanbul ili konut kiralarını etkileyen faktörlerler incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde konut gibi birden fazla özellikten oluşan heterojen malların modellemesinde yaygın olarak kullanılmakta olan Hedonik Fiyat Modeli ele alınmıştır. İkinci bölümde özellikle yatay kesit verilerinde ortaya çıkan değişen varyans sorununda önerilen HC tahmincileri ve araç değişkenlere dayanan Genelleştirilmiş Momentler Metodu incelenmiştir. Bu bağlamda özellikle yatay kesit verisi kullanan çalışmalarda Genelleştirilmiş Momentler Metodu' nda araç değişken seçiminde kullanılan Cragg ve Flachaire yaklaşımları incelenmiştir. Çalışmanın son bölümü üç temel bölümden oluşmaktadır. Öncelikle HC tahminleri daha sonra Flachaire ve Cragg yaklaşımlarına göre belirlenen Genelleştirilmiş Momentler tahminleri yapılmıştır. Yapılan tahminlerin karşılaştırılması sonucu, elde edilen verilere göre Flachaire yaklaşımı ile seçilen araç değişkenlerin daha iyi sonuç verdiği bulunmuştur. Ayrıca çalışmada Mortgage sistemi incelenmiş ve anketlerden elde edilen görüş soruları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the factors that affect house rents in Istanbul. In the first part, the hedonic price model, which is used in the modelling of heteregeneous goods with multiple characteristics, is employed. In the second part, HC estimators and generalized method of moments based on instrumental variables, which are both used to correct heteroskedasticity problem in cross section data, are applied. In this context, Cragg and Flachaire approaches are employed to determine the instruments that use generalized method of moments. The final part consists of three basic subsections. In the first section, HCs are estimated. In the following section, generalized method of moments is estimated with Flachaire and Cragg approaches. The findings suggested that the instruments that were based on Flachaire approach were more reliable estimators of house rents in comprarison to the instruments based on Cragg approach. In the final subsection, the mortgage system was examined and the survey results concerning views on the mortgage systems and other issues were analyzed.