Exploring the drivers of return among Syrian refugees living in Gaziantep to their home in North Syria
Gaziantep'te yaşayan Suriyeli mültecilerin Kuzey Suriye'deki evlerine dönüşlerini etkileyen faktörlerin araştırılması
  1. Tez No: 925101
  2. Yazar: FERAS KALASH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENKER KORHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez, Suriyeli mülteciler arasındaki geri dönüş göçü olgusunu, özellikle Türkiye'de, Gaziantep şehri ve Suriye'nin kuzeybatı bölgesine odaklanarak ele almaktadır. Suriye çatışmasının tarihsel ve politik bağlamına dayanan bu çalışma, mültecilerin ülkelerine geri dönme motivasyonlarını, deneyimlerini ve karşılaştıkları zorlukları anlamayı amaçlamaktadır. Çok disiplinli bir yaklaşım benimseyen tez, geri dönüş göçünün dinamiklerini analiz etmek ve olası müdahale stratejilerine ışık tutmak için Göç Ağı Teorisi, Geri Dönüş Göçü Teorisi ve Planlı Davranış Teorisi'ni kullanmaktadır. Tez, dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, Gaziantep'te yaşayan mültecilerin motivasyonlarını inceleyerek, ekonomik, sosyal ve politik faktörlerin geri dönüş kararlarını nasıl etkilediğini araştırmaktadır. İkinci bölüm, Türk Hükümeti tarafından desteklenen Kuzeybatı Suriye'deki geri dönenlerin deneyimlerini incelemekte ve yerel yönetim, sağlık, eğitim, güvenlik ve psikolojik iyilik hali gibi alanlarda karşılaştıkları zorluklar ile mevcut destek sistemlerini ele almaktadır. Üçüncü bölüm, geri dönüş göçünü etkileyen itici ve çekici faktörleri inceleyerek, ev sahibi ülke politikaları gibi dış etkiler ile aile bağları ve topluluk ağları gibi içsel faktörleri değerlendirmektedir. Son olarak, dördüncü bölüm, Gaziantep şehrindeki mültecilere sunulan hizmetlerin kalitesini değerlendirerek, diğer ülkelerdeki vaka incelemelerinden dersler çıkarmakta ve en iyi uygulamaları ve iyileştirme alanlarını belirlemektedir. Bu tez, Suriyeli mültecilerin geri dönüş göçüne ilişkin kapsamlı bir analiz sunarak, zorunlu göç ve insani müdahaleler üzerine yapılan genel tartışmalara değerli bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Mültecilerin kararlarını şekillendiren faktörler ve geri dönüş sürecindeki deneyimlerini detaylı bir şekilde inceleyen bu çalışma, politika yapıcılar, uygulayıcılar ve mülteci çalışmaları ile göç yönetimi alanındaki akademisyenler için önemli bilgiler sunmayı hedeflemektedir. Nihai olarak, ülkelerine dönerek hayatlarını yeniden kurmaya çalışan Suriyeli mültecilerin karşılaştıkları zorluklara daha etkili ve sürdürülebilir çözümler geliştirilmesine katkı sağlamak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis delves into the complex phenomenon of return migration among Syrian refugees, specifically focusing on Türkiye, particularly the city of Gaziantep and the northwest region of Syria. Grounded in the historical and political context of the Syrian conflict, this study aims to understand the motivations, experiences, and challenges faced by refugees seeking to return to their home country. Utilizing a multidisciplinary approach, the thesis employs Network Theory of Migration, Return Migration Theory, and the Theory of Planned Behavior to analyze the dynamics of return migration and inform potential intervention strategies. The study comprises four main chapters. The first chapter examines the motivations of refugees residing in Gaziantep, exploring the interplay of economic, social, and political factors influencing their decisions regarding return. The second chapter investigates the experiences of returnees in North-West Syria in areas supported by the Turkish Government, focusing on the myriad challenges they encounter and the support systems available to them, including considerations of local governance, healthcare, education, security, and psychological well-being. The third chapter delves into the push and pull factors influencing return migration, examining external influences, such as host country policies, and internal factors, such as family ties and community networks. Finally, the fourth chapter evaluates the quality of services available to refugees in Gaziantep City, drawing lessons from case studies in other countries to identify best practices and areas for improvement. This thesis aims to provide valuable insights into the broader discourse on forced migration and humanitarian interventions by providing a nuanced understanding of Syrian refugee return migration. Through its comprehensive analysis of the factors shaping refugees' decisions and their experiences during the return process, the study seeks to inform policymakers, practitioners, and scholars in refugee studies and migration management. Ultimately, the goal is to facilitate more effective and sustainable solutions to address the challenges faced by Syrian refugees seeking to rebuild their lives in their home country.