Cevat Fehmi Başkut'un tiyatro eserleri
The dramas of Cevat Fehmi Baskut
- Tez No: 221231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu çalışmada Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı'nın tiyatro yazarlarının en önemlilerinden biri olan Cevat Fehmi Başkut ve onun 23 tiyatro eseri üzerinde durulmuştur. Bu 23 eser farklı açılardan incelenip birtakım tahlil ve değerlendirme metotlarına tabi tutulmuştur.Çalışmamız; Giriş, Cevat Fehmi Başkut'un Hayatı, Sanatı, Cevat Fehmi Başkut'un Tiyatro Eserleri, Sonuç, Kaynakça ve Ekler bölümlerinden oluşur.Giriş bölümünde Türk Tiyatrosu'nun başlangıçtan Cevat Fehmi Başkut'a kadar olan geçmişi anlatılmıştır. Daha sonra da Cevat Fehmi Başkut'un Hayatı ve Sanatı hakkında bilgi verilmiştir.Cevat Fehmi Başkut'un Tiyatro Eserleri bölümünde ise yazarın 23 eseri olay örgüsü, tematik unsurlar, teknik unsurlar, zaman ve dekor, merak unsurları ve karakterler bakımından incelenmiştir.Ayrıca yazarın oyunlarıyla ilgili broşür, ilan, afiş, gösterilerden resimler ve gazete eleştirileri ekler bölümünde verilmiştir.Çalışmamız boyunca faydalandığımız eserlerin tamamı kaynakça bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study Cevat Fehmi Baskut, who is one of the most important writers of the Republic Period, and his 23 dramas are handled. These 23 dramas are looked into from various angles and several examination and evaluation methods have been applied to them.Our study consists of Introduction, Life of Cevat Fehmi Baskut, The Art of Cevat Fehmi Baskut, The Dramas of Cevat Fehmi Baskut, Conclusion, References and Index parts.In the Introduction part the history of Turkish theatre up to Cevat Fehmi Baskut is explained and after that information is given about the life and art of Cevat Fehmi Baskut.In the part named ?The Dramas of Cevat Fehmi Baskut?; the plot, thematic devices, technical devices, time and decoration, curiosity devices and characters are scrutinized.Brochures and adverts related to the writer, pictures from exhibitions and newspaper criticisms are included in the Index part.All the sources which we have resorted to have been listed in the References part.