Toplumsal adaletsizliğin tiyatral analizi: Teneke, Müfettişler Müfettişi ve Buzlar Çözülmeden
Theatrical analysis of social injustice: Tin, Inspector of Inspectors and Before The Ice Thaws
- Tez No: 961994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ TAMER GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyunculuk Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Toplumsal Adaletsizlik, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana, günümüze kadar devam etmiş ve sürekli bir toplumsal adaletsizlik kavramıyla karşı karşıya kalınmaktadır. Dönemin yazarlarından Yaşar Kemâl'in Teneke, Orhan Kemâl'in Müfettişler Müfettişi ve Cevat Fehmi Başkut'un Buzlar Çözülmeden eserlerinde mevcut yasaların gerektiği gibi uygulanmadığı görülmektedir. Bu yasalar uygulanmadıkça; bürokratik çürümüşlük, toplumsal adaletsizlik ve güçlü-güçsüz çatışması daha çok baş göstermektedir. Bu çalışmada Teneke, Müfettişler Müfettişi ve Buzlar Çözülmeden adlı tiyatral eserler üzerinden toplumsal adaletsizliğin tiyatral analizi yapılacak, Aristotelesci anlayışla seyircinin de etkin olarak müdahil olduğu bir gözlemci sıfatıyla bulunması örneği incelenecektir. Geçen yüzyılımızdan kalan oyunlar üstünden toplumsal adaletsizlik konusunda farkındalık yaratılmaya çalışılacaktır. Farklı yazarlardan alınan bu üç örnekte eşitsizlik, toplumsal adaletsizlik, çürüme gibi toplumun yapısını bozan kavramların temsilinin takibine girişilecektir. Bu eserlerin, tarihsel ve toplumsal boyutlarıyla yeni bir yorum kazanmaları amaçlanmaktadır. Yapılan bu tiyatral analizden yola çıkarak, Teneke, Müfettişler Müfettişi ve Buzlar Çözülmeden adlı eserlerin, Köy Seyirlik Oyunlar şeklinde başlayıp, Kasaba Seyirlik ve Şehir Seyirlik Oyunlar ile Türk Tiyatrosu'ndaki yerini alacağı öngörülmektedir. Bu öngörü çalışmada eşitsizliğin köylerden başlayıp şehirlere uzanan bir çerçevede ele alınması öngörüsüne de ulaştırmaktadır. Çalışmada ele alınan karakterler günümüz Türkiye'sinde görülebilecek türden karakterlerdir. Eşitsizliklerin günden güne artmaya devam ettiği düşünüldüğünde burada ele alınan kavramların güncelliğini sürdürdüğü görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Social Injustice has continued in Türkiye, as it has every where in the world, from the foundation of the Republic to the present day. In Yaşar Kemal's Tin, Orhan Kemal's Inspector of Inspectors and Cevat Fehmi Başkut's Before The Ice Thaws, it is stated that the existing laws are not necessarily implemented, there is corruption in the bureaucracy, social injustice prevails, and social concepts such as the conflict between the strong and the weak emerge. By making a theatrical analysis of social injustice through these theater works, it is aimed to raise awareness about social injustice against the anachronistic Aristotelian understanding by ensuring the active intervention of the theater audience as an observer. An attempt will be made to raise awareness about social injustice through plays from the last century. In these three examples taken from different authors, the representation of concepts that disrupt the social structure such as inequality, social injustice and corruption will be discussed. It is aimed to provide a new interpretation of these works with their historical and social dimensions. Based on this theatrical analysis, it is predicted that the works called Tin, Inspector of Inspectors and Before the Ice Thaws will start as Village Plays and will take their place in Turkish Theatre with Town Plays and City Plays. This foresight also leads to the prediction that inequality will be addressed within a framework that starts from villages and extends to cities. The characters discussed in the study are the kind of characters that can be seen in today's Türkiye. Considering that inequalities continue to increase day by day, the concepts discussed here appear to remain relevant.