Servet-i Fünun dergisi (356-400. sayılar) inceleme ve seçilmiş metinler
Servet-i Fünun dergisi (356-400. sayilar) inceleme ve seçilmiş metinler
  1. Tez No: 221237
  2. Yazar: MUSTAFA KIŞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS AYATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 659
Özet
Milletlerin geleceklerine dair olası planlar yapması ve bunları gerçekleştirmesi ciddi anlamda geçmişle olan bağlarına ve onlardan aldığı derslere bağlıdır. Bunun için zamanın her geçen saniye bir darbe daha vurarak tarihin tozlu raflarına ittiği eserler üzerine çalışmak, geçmişle gelecek arasına atılan yeni bir ilmiktir.Modern Türk edebiyatının gelişmesinde ve olgun örneklerinin verilmesinde Servet-i Fünun edebiyatı, ayrı bir yere ve öneme sahiptir. Hikâye ve romanın olgun örneklerini Halit Ziya yine bu dönemde verir.Edebiyat tarihimizin büyük önem arz eden bu edebî birikimini bilimsel araştırmalarla incelemek, tanıtmak ve onun karanlıkta kalan taraflarını tarafsız bir yaklaşımla değerlendirmek genç neslin estetik eğitimi bakımından önem taşımaktadır.Elli yılı aşkın bir süre ayakta kalabilen derginin sahibi Ahmet İhsan TOKGÖZ'dür. 1891 yılında popüler bir fen dergisi olarak yayın hayatına başlayan Servet-i Fünun dergisi 1896 yılında Tevfik Fikret'in derginin müdürlüğüne geçmesiyle edebî bir nitelik kazanır. Dergi bu tarihten sonra Edebiyat-ı Cedide topluluğunun yayın organı haline gelmiştir. Bu edebî faaliyet 1896-1901 yılları arasında yoğun olarak hissedilir. Ayrıca dergi, 1910-1912 yılları arasında Fecr-i Ati topluluğuna da kucak açmıştır. Bunun dışında kalan zamanlarda habercilik unsuruyla gazete misyonu da üstlenmiştir.Çalışmamız 10 Ocak 1898 ile 10 Kasım 1898 tarihleri arasında yayımlanan 356-400. sayıları kapsamaktadır. Fihrist özelliği taşıyan çalışmanın başında devrin siyasî ve sosyal yapısının incelendiği bir giriş yazısı mevcuttur. Çalışma dergi sayıların incelenmesi, sınıflandırılması ve çevirisiyle araştırmacıların istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
For nations, making possible plans about their future and realising them depends on the links with the past and learning lessons from them. For this reason, to study on these works pushed in depths by striking more in every second by the time is a loop that is made between the past and the future.Servet-i Fünun has got special importance and a special place in forming of Turkish Literature and giving mature examples of it. Matured examples of novels and stories were also given by Halid Ziya at that time.Exhibiting and introducing these precious literary values of our literature history with scientific investigations and examining the characteristics of this traditions in the darkness with a constructive and objective approach have a great importance of teaching aesthetic to our youth.The owner of the magazine, which was published more than fifty years, was Ahmet İhsan (TOKGÖZ). In 1891, it started its life as a science magazine and in 1896, when Tevfik Fikret became the director of it; the periodical gained a literary characteristic. After this date, the magazine became the publication of the society of Edebiyat-ı Cedide. These literary works were made more between 1896 and 1901. Besides, it opened its arm to the society of Fecr-i Ati between the years of 1910-1912. Except these periods, it took charge of mission of ?journalism? as a newspaper.This study includes between the 356 and 400 issues published in January 1898 and November 1898. This is also a kind of index study. There was an abstract about political and social structure of that age at the beginning of this index.. It is presented with the examining of contents, classification and translation of the relevant issues of magazine, on behalf of investigators.