Imf - Türkiye iişkilerinin çalışma hayat açısından türk tarım sektöründe istihdam üzerine etkileri (2000-2007)
Imf and Turkey's relations in the labour life effect on the employment in the Turkish agriculture sector (2000-2007)
  1. Tez No: 221271
  2. Yazar: FATMA ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÇELİK, Fatma. IMF-Türkiye İlişkilerinin Çalışma Hayatı Açısından Türk Tarım Sektöründe İstihdam Üzerine Etkileri (2000-2007), Yüksek Lisans Tezi, Sivas, 2008.Uluslararası Para Fonu (IMF) 1944 yılında toplanan Bretton Woods Konferansları'nda kurulmuş ve 1946'da faaliyete geçmiştir. Başlıca amaçları; uluslararası para sisteminin düzenli biçimde işlemesini sağlamak, üye ülkelerin dış ödeme güçlüklerinin çözümüne katkıda bulunmak ve uluslararası mali kriz yönetimi olarak sayılabilir.IMF, günümüzde daha çok gelişmekte olan ülke ekonomilerini istikrara kavuşturulması amacıyla faaliyette bulunur. Türkiye Uluslararası Para Fonu'na 1947 yılında üye olmuştur. Türkiye, zaman zaman nükseden krizlerden dolayı üye olduğu yıldan beri IMF ile sürekli temas halinde olmuştur.Tarım sektörü, insan hayatının temel ihtiyaçlarını karşılaması bakımından vazgeçilmez niteliktedir. Ülkemizde faal nüfusun %50'ye yakın kısmı tarım sektöründe çalışmaktadır. Tarımsal istihdam 1950 yılında toplam istihdamın % 85'ini oluştururken, 1980'lerin sonundan itibaren, tarımın istihdamdaki payı ve tarımda istihdam edilenlerin sayısı azalmaktadır. Tarımın, 2000-2001 yıllarında kırsal bölgelerdeki toplam istihdamdaki payı %71,5 iken, 2005 yılında bu oran % 61,4'e gerilemiştir. Tarım sektöründe çözülme ve kentlere göç devam etmektedir.IMF ile yapılan stand-by anlaşmaları gereği uygulanan istikrar programlarından ve tarıma yönelik yapılan kanunlardan tarım sektöründe istidamın dolaylı ve dolaysız etkilendiği gözlemlenmiştir.Anahtar SözcüklerUluslararası Para Fonu (IMF), Çalışma, Tarım, İstihdam.
Özet (Çeviri)
ÇELİK, Fatma. IMF And Turkey?s Relations In The Labour Life Effect On The Employment In The Turkish Agriculture Sector (2000-2007), Master Thesis, Sivas, 2008.International Monetaryey Fund (IMF) is established in Bretton-Woods Conference whıch gathered in 1944 and IMF goes into action in 1946. Principal aims of IMF are to provide performing international money system in a systematic way, to assist in solution of outside payment difficulties of member countries and international financial crisis management.IMF works for the aim of providing stability of developing countries? economies. Turkey joined to International Money Funds in 1947. Recurrence crisis made Turkey in contact with IMF since it has been member of it.Agriculture sector is an indispensable characteristic in the aspect of satisfying basis needs of human life. Nearly 50% of active population work in agriculture sector. In 1950, 85% of total employment was constituted of agricultural sector,but the share of agriculture in employment and the number of employed people has been decreased since at the end of 1980. Total employment share of agriculture which is in the rural regions was 71,5% in the 2000 and 2001. This rate dropped down to 61.4% in 2005. The regression of agriculture sector and migration to the urban is getting continue.It is observing that,employment of agriculture sector is affected directly and indirectly from the laws which aimed at agriculture,and from the stabilization programs which is applied according to the stand-by aggrements made with IMF.Key WordsIMF (International Monetary Fund), Labour, Agriculture, Employment