Kuzey Amerika Sanayi Devrimi
North America Industrial Revolution
- Tez No: 221275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
On dokuzuncu yüzyıla tarım toplumu olarak giren Amerika Birleşik Devletleri yirminci yüzyılda sanayi devleti olarak ortaya çıkmıştır. Bağımsızlığını 1781'de kazanmış bu ülke 1860'ta bir iç savaş yaşadıktan sonra sanayileşmesini hızlandırmış ve zamanla bir endüstri devi haline gelmiştir.Amerika sanayi devrimi ?ikinci sanayi devrimi? olarak da adlandırılmaktadır. Birinci sanayi devrimi İngiltere'de başlamış ve dünyaya yayılmıştır. On sekizinci yüzyılın ortalarında İngiltere ekonomik olarak dikkat çekici bir gelişme sergilerken Amerika Birleşik Devletleri'nden bahsetmek mümkün değildi. Bu dönemde Amerika, Avrupa'nın çeşitli yerlerinden göç alan bir koloni durumundaydı.1781'de bağımsızlığını ilan ettiken sonraki on yıllarda Amerika'da bir takım iktisadi gelişmeler hız kazandı. Her ne kadar kesin bir tarih verilemese de, asıl sıçramanın 1870'lerden sonra yaşandığı konusundan genel bir fikir birliği vardır.Özellikle 1870'lerden sonra Amerika'da tarım, sanayi, ulaşım, teknoloji gibi alanlarda birbiriyle ilişkili devrimler yaşandı. Örneğin, tarımda, sanayide ve ulaşımda emek tasarruf eden teknolojiler kullanılmaya başladı, teknik yeniliklerin sonucunda ulaşımın kolaylaşıp ucuzlaması, tarım ve sanayi ürünlerinin uzak yerlere naklini kolaylaştırdı. Bankacılık ve ticarette çeşitli eyaletlerden oluşmanın bazı zorluklarını yaşayan Amerika, 1870'ten itibaren bu sorunlarını çözmeye başlamış, sektörlerdeki finansal ilişkileri önceki dönemlere göre kolaylaştırmıştır.Nihayetinde, iklimi insan yaşamına uygun, tarımsal ürünler açısından zengin, demir ve kömürü bol ve teknolojiyi kolayca benimseyen bir halka sahip Amerika'da yönetim biçimi olarak İngiltereli göçmenlerin koloni dönemlerinden beri sınırlı olarak uyguladığı demokrasinin benimsenmesi ile bugünün Amerika Birleşik Devletleri'nin temelleri atılmıştır.
Özet (Çeviri)
The United States of America, which took a start as an agricultural society in the beginnings of the nineteenth century, was resulted as an industrial state in the twentieth century. The country that held its independency in 1781, after experienced a civil war in the years 1860- 1865, gave speed to its industrialization, and became Goliath of the industrial countries.The industrialization of America is also named as second industrial revolution. First industrial revolution had started in England, and spread to the world. In the mid-eighteenth century, while England was exhibiting a significant development economically, it was not possible to consider about the United States of America. In this era, America was a colony which has been migrated from different regions of Europe.In the following decades after it gained independency in 1781, a series of economical progress take off in America. Despite the lackness of a certain date, there is a consensus that start up of development was actualized exactly after 1870?s.Especially after 1870?s, a couple of reformal improvemetns that is connected to each other came true in agricultural, industrial, transportal and technological fields in America. For an instance, it started to be used labor-saved technologies in agriculture, industry and transportation, and the ease and cheapness of transportation gave way to transfer agrucultural and industrial products to far places. America which was struggled with some problems about banking and trade because of its federal structure, had began to solve these difficulties after 1870, thus, removed some of the inconvinience about the financial relationship between the other sections.Eventually, America which has a suitable climate for human being, is rich in agricultural products, has abundant iron and coal resources and has people who adopts technology easiliy, choosed the democracy as a system of government which was practised limitedly since colonial era of England immigrants, and reached the level of today?s United States of the America.