Abdullah B. Sa'd B. Ebî Serh'in hayatı
  1. Tez No: 221285
  2. Yazar: YUSUF AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜNAL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Abdullah b. Sa'd b. Ebî Serh'in Hayatı? isimli bu çalısma ile biz, Abdullah'ın dogumundan baslayarak vefatına kadar hayatını, tarihî rivayetler ısıgı altında incelemeye çalıstık. Abdullah b. Sa'd, Mekke'nin kenar mahallelerinden birinde dogmustur. Çocukluk ve gençligini çobanlık yaparak ve ticaret kervanlarına katılarak burada geçirmistir. Mekke'nin fethinden önce müslüman oldu. Medine'de Hz. Peygamberin yanında vahiy kâtipligi yaptı. Sonra irtidat ederek Mekke'ye döndü. Mekke'nin fethedildigi gün Hz. Peygamber, Abdullah'ın öldürülmesini emretti. Ancak Abdullah'ın sütkardesi Hz. Osman'ın ricası üzerine Rasûlüllah onu bagıslamıstır. O gün tekrar müslüman olan Abdullah, bundan sonra samimî bir müslüman olarak vefatına kadar slâm'ı iyi bir sekilde yasamaya çalıstı. Abdullah, Hz. Ebû Bekir'in gönderdigi ordularla birlikte fetihlere katıldı. O, Amr b. el-Âs'ın komutası altında Mısır'ı fetheden ordunun sag kanat komutanıydı. Hz. Ömer döneminde Yukarı Mısır valiligine atanmıstır. Hz. Osman tarafından Mısır genel valiligine ve haraç âmilligine getirilmistir. Bu dönemde Ifrıkıyye ve Akdeniz'de büyük zaferler kazanmıstır. Hz. Osman'ın vefatına kadar bu görevi sürdüren Abdullah b. Sa'd b. Ebî Serh, ondan bir yıl sonra vefat etmistir.
Özet (Çeviri)
We worked with this study that named ?Abdullah b. Sa'd b. Ebî Sarh?s Life? to search Abdullah?s life all through his born until death under the historical narrative?s sign. Abdullah b. Sa'd was born in the one of outskirts?s Mecca. He lived through childhood and youth in Mecca with the shepherding and the tarade. Before the conquest of Mecca he became muslim. Worked as a inspiration?s clerk of Muhammad. Later he returred to Mecca as a convert. The day which Mecca was conquested prophet Muhammad (peace be upon him) ordered killing him. But upon of Othman asking Muhammad forgave him. That day which he became muslim Abdullah carried oh his life as a sincere muslim until he died. He particaped to the conquest with army which it was sent by Abu Bakır. He was commander of right side in the army which it was under command of Amr b. alÂs. It was sent to conquest Egypt. In the period of Omar he was appointed as a governor of upper Egypt. He was appointed by Othman to governor of general Egypt and to collecting of tax (kharac). In this period he got great triump in the North Afrika and the Mediterranean. Abdullah b. Sa?d go on his duty in Egypt until the death of Othman and the next year diet.