Yahyalı'nın sosyo- kültürel ve dini yapısı üzerine bir inceleme
A study on the social- cultural and religious life of Yahyali
- Tez No: 221284
- Danışmanlar: PROF. AHMET GÖKBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez, Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanmıştır.Bu çalışma, bir giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır.Giriş kısmında araştırmanın amacı, sınırlılıkları ve yöntemi üzerinde durulduktan sonra, Yahyalı'nın tarihî ve coğrafî durumu kaynaklara dayanılarak ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Yine bu kısımda Yahyalı ve köylerinin demografik yapısı, köylerle ilgili bilgiler verildikten sonra eğitim- öğretim seviyesi ve din eğitimi ile ilgili tespitler verilmiştir.Birinci bölümde, gözlem ve müşahedeye dayanılarak Yahyalı merkez ve köylerinde yaşayan insanların örf, âdet ve inançları üzerinde durulmaktadır.İkinci bölümde ise, Yahyalı'nın inanç yapısı ile ilgili olarak merkez ve köylerindeki dinî- tarihî ziyaret yerleri ve manevî şahsiyetler hakkında kaynaklara dayanılarak bilgiler verilmektedir.Sonuç bölümünde ise, eserin genel bir değerlendirmesi yapılarak bazı dikkat çekici önemli noktaları belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared as a Higher Education thesis at the Institute of social secience of the University of Republic.The study is formed as introduction, two chapters and a result chapter.In the ıntroduction, purpose of the review, resricted lines and the methot is explained. After that, the history and gography of Yahyali is tried to explain with the asist of resources in this part, after, giving information on villages, the structure of demograhpy in the villages and in Yahyalı, the level of education systtem and the education of religious is pointed out.In the first chapter, based on investigations and observations, the habits and customs of the people in the centre of Yahyalı and its villages is clarified.In the second chapter, information?s are given on the historical-religious places of pilgrimage and the people ther and the structure of the belief in villages and in the centre of YahyalıIn the conclusion chapter, the trace is generally evaluated and some important points are clarified.