Women's political roles in Justice and Development Party
Ak partili kadınların siyasal rolleri
  1. Tez No: 221292
  2. Yazar: HANİFE KARAASLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MİCHELANGELO GUIDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Political Science, Social Services
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye'de kadınlar parlementoya 1934'te girdi ama Türk kadınının politika yaşamı 1930'da başladı. Kadınlara 1934'te politik hakların verilmesi, onların seçme ve seçilme haklarını kapsamaktadır. Bir çok parti oy potansiyeli nedeniyle kadın seçmenlerle ilgilenmektedir. Bu yüzden kadın organizasyonları seçimlerde önemli rol üstlenmektedir. Bu tezin konusu ?AKP'de kadınların siyasal rolleri? olarak belirlenmiştir. Geçen seçimlerde birçok parti, kadınların politik katılımı üzerine odaklanmıştır. Sonuç olarak bu kadar ilgiye rağmen kadınlar politik alanda az temsil edilmektedirler. Yetmişiki yıldır kadınlar parlementoda yeterince temsil edilmemişlerdir. Bu göstermektedir ki; seçmen kadınlar partiler için oy toplama kaynağıdır. 1934'ten bu yana kendilerini politik olarak ifade edememişlerdir. Bu noktada ilk olarak kadınların politik davranışlarını inceledim, daha sonra 2002 de büyük çoğunluğun oyunu alan AKP yönetimini anlattım. AKP Kasım 2002'deki seçimlerde % 34 oy ve 363 sandalye almıştır. Bu seçimlerde % 4,2 lik bir oranla kadın mecliste yer almıştır. Bu çalışmada, araştırmalar sonucu kendisini muhafazakar demokrat olarak tanıtan AKP'li kadınların politik katılımı ve rolleri analiz edilecektir. . Anahtar Kelimeler Adalet ve Kalkınma Partisi Oy Deposu Potansiyel Oy Kadın Organizasyonları Muhafazakar Demokrat Parti
Özet (Çeviri)
In Turkey, Turkish women entered into the Parliament firstly in 1934. Their political life began in 1930s, when they received full political rights, including the right to elect and to be elected (in 1934). However, today most of political parties are interested in women just because of their potential vote, although women?s organizations have played an important part in many elections. The topic of this dissertation is chosen as ?The women?s political role in the Justice and Development Party?. During post election periods in Turkey, most of the political parties emphasized women?s political relevance in order to acquire their votes. The result, however, is that women are poorly represented in the political scene. In fact over the past 72 years, women are not represented, in the parliament, sufficiently. It seems that, most of the political parties see women as a source of vote. First of all, I have discussed women?s political behaviours, then I have explained AK Party because AK Party came to the government in 2002 with a large majority and only a single leftist party managed to enter into the parliament. AKP scored a remarkable victory in November 2002 parliamentary elections, gaining 34% of the national vote and capturing a commanding 363 seat majority. However, a low level of women participation in decision-making still earmarks Turkish Politics. In the parliamentary election of 2002, only 4.2% of people elected in the legislative body were women. Starting from this premises, I intend to carry an intensive research that this work will find out women?s political relevance in the Justice and Development Party and moreover, this work will analyse women?s role in a Turkish conservative party. Key words Justice and Development Party Potantial Vote Conservative Democratic Party Women?s organizations A source of Vote