A study of brand loyalty in the clothes sector and its effect on preferences of young consumers
Giyim sektöründeki ürünlerde marka bağlılığı ve genç tüketicinin tercihleri uzerine etkisi
  1. Tez No: 221293
  2. Yazar: İLKNUR ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DİLBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Gelişen teknolojinin de etkisiyle insanın istek ve ihtiyaçları sürekli olarakartmakta ve bu ihtiyaçların çeşitleri değişmektedir. Firmaların devamlılıklarınısağlamaları için bu istek ve ihtiyaçları doğru şekilde saptamaları ve bunlarıtatmin edebilecek yeni ürün ve hizmetler geliştirmeleri şarttır. Giyim sektörütüketicinin modanın da etkisiyle değişen ihtiyaçlarını karşılamak için kendinisürekli olarak yenilemek zorunda olan alanlardan biridir.Marka bağlılığı eski bir kavram olmasına karşın nihai bir tanımı yoktur.Bu çalışmada marka bağlılığı hakkında teorik bir arka plan hazırlamak vemarka bağlılığının bu sektörde ne şekilde var olduğunu görmek için sahaaraştırması yapıldı. Marka bağlılığının yoğun şekilde var olduğuna inanıldığıiçin bu çalışmada giyim sektörü tercih edildi.Bu çalışmanın marka bağlılığıyla ilgili kavramsal desteğe ek olarakgiyim sektöründe marka bağlılığının var oluşuyla ilgili göstergeler sunacağıumulmaktadır.Anahtar kelimelerİhtiyaçlar MarkaTüketici Marka StratejisiTüketim Marka BağlılığıTüketim kültürü
Özet (Çeviri)
Desires and needs of a people increase because of developedtechnology and the varieties of them change continuously. For continuity offirms they should determine these desires and needs correctly and improvenew products and services in order to satisfy these unfulfilled needs. Clothessector is one of the areas that must renew itself continuously to satisfyconsumers? needs and desires that are variable because of fashion.Although the subject of brand loyalty is old concept there is no finaldefinition of the concept.In this study to see theoretical background about brand loyalty andhow brand loyalty can be in this sector, research in the field is done. In thestudy clothes sector is selected since it is believed that there is a high level ofbrand loyalty.It is hopeful that in addition to conceptual assistance of this thesisabout brand loyalty, it will present indications about being of brand loyalty inthe clothes sector.