Meslek gruplarına göre aile içi fonksiyonların araştırılması
The investigation of family functionsin relations in relation to different professional groups
  1. Tez No: 225521
  2. Yazar: HABİBE İNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVSEN CEBECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu tezin amacı, meslek gruplarına göre aile içi fonksiyonlarınınaraştırılmasıdır.Materyal ve metot: Kasım 2006-Kasım 2007 tarihleri arasında Fatih ÜniversitesiTıp Fakültesi Hastaneleri Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran, farklı meslekgruplarına demografik sorular ve aile fonksiyonları ile ilgili toplam 60 soru içeren anketuygulandı. Uygun şekilde doldurulan 153 anket değerlendirilmeye alındı.Bulgular: Eğitimcilerin aile içi fonksiyonları diğer gruplardan daha iyi, emniyetmensuplarının ise diğer gruplara göre daha kötü bulunmuştur. Çalışan kadınlar, evhanımları ile kıyaslandığında problem çözme, iletişim, roller, duygusal tepki verme, ilgigösterme, genel işlevler ve toplam puanlar arasında çalışan kadın lehine istatistiksel olarakanlamlı fark görülmüştür. Gelir düzeyi arttıkça, roller, duygusal tepki verme, ilgi, davranışkontrolü ve genel işlevler faktörleri ile toplam puan iyileşmektedir. Birey sayısı arttıkçaduygusal tepki verme faktörü kötüleşmektedir. Birey sayısı arttıkça ve evlilik süresiuzadıkça genel işlevler faktörleri kötüleşmektedir. Erkek mesleği ve gelir düzeyinin rollerfaktörü üzerine ayrı ayrı ve birlikte etkili olduğu görülmektedir. Erkek mesleğinin toplampuana tek başına ve gelir düzeyi ile birlikte diğer faktörlerden daha etkili olduğugörülmektedir.Sonuçlar: Çalışmamızın sonuçlarına göre, aile içi fonksiyonların daha iyi olması içinyaygın eğitim imkanları arttırılmalıdır. Emniyet Mensupları gibi tükenmişlik yaşayankişilerde, aile ilişkileri de araştırılmalı ve gerektiğinde aile sorunları ele alınmalı ve ailedesteği sağlanmaya çalışılmalıdır. Eşlerin ve anne-babaların gereksinimleri doğrultusundaeğitim programları planlanmalı ve yürütülmelidir. Aile ve evlilik danışma programları tümülke geneline yaygınlaştırılarak etkin bir şekilde yürütülmelidir. Bu anlamda aile odaklıyaklaşımı benimseyen Aile Hekimliği disiplinine önemli görevler düşmektedir. Ailehekimi sahada bu becerisini kullanabilir donanımda olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this thesis is the investigation of family functions in relation todifferent professional groups.Material and methods: A questionnaire consisting of 60 questions aboutdemographic data and family functions is performed in different professional groups hasbeen applied to patients who came to family medicines clinics of the Hospitals of FatihUniversity, School of Medicine. This study was performed between November 2006 -November 2007. Appropriately answered 153 questionnaires have been evaluated.Findings: The families of educations scored high at the level of ?healthyfunctioning? in the general scales of the Family Assessment Device (FAD). The families ofpolice force scored high at the level of ?unhealthy functioning? in the general scales of theFAD. Working women had high FAD subscale scores except for the behaviour controlsubscales. Level of income was found to be correlated with the roles, emotional reaction,relations, behaviour control, general function and total point subscales of the FAD. Theincrease in the number of people was also found to be inversely correlated with EmotionalFunction subscales of the FAD. The number of people and the duration of marriage wasalso found to be inversely correlated with general function subscales of the FAD. Rolessubscale of the FAD was found to be correlated with the level of income and male?sprofession. Total score of the FAD was found to be correlated with the male?s profession,level of income.Conclusions: According to the results of our study, the level of education should beincreased to improve family functions. With people who experience exhaustion. Familyrelations should also be investigated and if necessary family problems should be discussedand family support should be given. Educational programmes should being planned andcarried out with respect to the the needs of parents and spouses. Family and marriageconsultation programmes should be developed and applied effectivelythroughout thecountry. In this respect, Family Medicine may be play a vital role in the familyconsultance. The family physician should be qualified in his/her field to achieve the bestresults.