Turizm pazarlamasında turistik tüketici davranışları açısından tatil satın alma sürecinin özellikleri ve Alanya üzerinde bir uygulama
The characteristics of period while purchasing a holiday in terms of touristik consumers' behaviours and an application in Alanya
  1. Tez No: 221391
  2. Yazar: AYŞE TUĞBA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR PİRTİNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Değişen yaşam koşullarında, günümüzde iş temposunun yoğunlaşması ve tatil özleminin artması ile insanlar tatil günlerini daha da iyi değerlendirmek için önceden planlarını yapmaktadırlar. Yaptıkları bu planlarda mutlaka bir beklentileri olmaktadır. Tatilin denk geldiği mevsim koşullarına uygun olarak kış ya da yaz turizmine uygun yerler tercih etmeye çalışılmaktadır. Bir turist beklentileri ile yol çıkar. Çıktığı bu yolda tatmin olursa daha sonraki tercihinde bir önceki deneyimini göz önünde bulundurur.Bu tezde turizm pazarlamasında turistik tüketici davranışları açısından tatil satın alma karar süreci anlatılmıştır. Uygulama aşamasında ise Alanya'nın tatil satın alma kararı verirken hangi özellikleri üzerinde durulduğu, turistik tüketicilerin tatil satın alma kararı verirken beklentileri ve daha sonrasında bu beklentilere sahip olan turistik tüketicilerin Alanya'da tatil satın aldıktan sonra beklentilerinin ne ölçüde karşılandığı irdelenmektedir. Uygulama kısmında bu ölçümler sonuçlarla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the changing of standart of livings, intensive business life and having desire to holiday; people make their plan previously to spend their time in good conditions, and there is an expectation in their plan. They determine convenient places in winter and summer times according to the seasons. A tourist set off with expectations and he considers his experience at his forthcoming choices.In this thesis, the process of taking a decision in terms of touristik consumers' behaviours in tourism marketing was stated. During the application, the characteristics of Alanya that are taken into consideration while taking a decision to purchase a holiday, the expectations of touristik consumers while taking a decision to purchase holiday, and to what extent the touristik consumers meet their expectations are scrutinized. Those measurements were supported with results.