Diyanet Aylık derginin yetişkin din eğitimi açısından değerlendirilmesi
Analysis of Diyanet Monthly journal in terms of adult religious education
  1. Tez No: 221416
  2. Yazar: HAFİZE ESRA KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE KESKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Son yıllarda din eğitimcileri yetişkin din eğitimine daha çok yönelmeye başlamışlardır. Bu eğilimin önemli bir nedeni dinin muhatabının yetişkinler olmasına rağmen yetişkin din eğitimi hakkında yeterli sayıda araştırmaların yapılmamış olmasıdır. Din eğitimi konusunda ülkemizde halkı aydınlatmakla görevli bir devlet kurumu olarak faaliyet gösteren Diyanet İşleri Başkanlığı hakkında yapılan araştırmalar da yeterli değildir. Çalışmamızda, pek çok koldan halka bilgi vermek için uğraşan bu kurumun süreli yayınlarından Diyanet Aylık Dergi'nin içeriğinin yetişkin din eğitimine ne kadar uygun olduğu araştırılmış, elde edilen sonuçlar yetişkin din eğitimi açısından değerlendirilmiştir. Derginin yetişkin din eğitimi için önemli görülen konulara yeterince yer vermemesi dikkat çekmiştir. Fakat bu önemli konular ele alındığı kadarıyla incelendiğinde pek çok yönden yetişkin din eğitimi amaç, metot ve yöntemine uygun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Last years, religious academicians are begining more interested in adult religious education. More important cause of this interest is, although the religious speaks to adults, there is not enough study about adult religious education. In our country, studies about Department of Religious Affairs, responsible for informing people about religion, are not enough too. In our study, Religous Monthly Journal, periodical publication of this instutition, is researched. Results are analyzed considering adult religous education. It is interesting that the journal has not mentioned enough volumely about the topics that are considered important for adult religous education. But when these important topics analyzed, it is seen that, they are suitable for purpose and method of adult religous education.