Üniversitede çalışan kadınların 'kadının çalışma yaşamındaki sorunları'na yönelik algıları
The perception of working women, who work at university, about working women?s problems in working life
- Tez No: 221464
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın ana konusu, çalışma yaşamında çalışan kadınların karşılaştıkları sorunlara ilişkin çalışan kadınların bu konudaki algılarıdır. Araştırma konuyla ilgili literatür taraması ve alan araştırmasından oluşmaktadır. Çalışma alan çalışması olarak planlanmış ve araştırma evreni olarak İstanbul'da bulunan belli üniversitelerde çalışan kadınlar alınmıştır. Alan çalışması anket tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Uygulamaya akademisyen, idari ve hizmetli personel olarak 87 çalışan kadın katılmışlardır. Anket tekniği kullanılarak üniversitede çalışan kadınların Cinsiyet Ayrımcılığı, Eğitimde Eşitsizlik, Çalışma Yaşamını Düzenleyen Yasalar, Evlilik, Çocuk Bakımı ve Ev işleri, İş bulma ve statü ilerlemesi, Ücretlendirmede Eşitsizlik, Meslek Seçimi ve Cinsiyete Dayalı İş Bölümü konularındaki görüşleri alınarak bu konulardaki bakış açıları ve algıları ortaya konulmak istenmiştir. Araştırma sonucu elde edilen bulgulara bakıldığında genel olarak kadınların çalışma yaşamı içerisinde bulunmaktan memnun oldukları, çalışma yaşamının kendilerine kişisel gelişim, öz güven gibi pek çok artı değer sağladığı ancak çalışma koşulları, yasalar düzenlemeler ve cinsiyet ayrımcılığı vb. konularda sorunlar yaşadıklarını ifade ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is to bring out the working women?s perceptions about working women?s problems in working life. The research consists of the literature review and field research. The study planned as a field research. Also its sampling groups were selected from several Universities. The field research was actualized by survey. Totally, 94 working women who are working at university participated to application. The perceptions of working women?s opinions were investigated in some core topics. These topics are gender discrimination, inequality in education, labor law, marriage, child care, housework, finding job, status progress, and inequality in wage, career choice, and division of labor depend on gender. The findings generally stated that the women are pleased to be in working life and also they can gain different benefits such as self-esteem, personal development, however, they still suffer from working conditions, law, gender discrimination etc. All the same, the some core differences that come from socio-economic causes were stated between the academic, administrative and vassal staff groups.