Orta kademe yöneticilerinin liderlik özelliklerinin çalışanların iş tatminine etkisi üzerine bir araştırma
A study on 'the effects of leadership styles of middle level managers on the workers' job satisfaction'
  1. Tez No: 221490
  2. Yazar: SEÇKİN KARACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OLCAY BİGE AŞKUN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Çalışmamızda yöneticilik ve liderlik kavramları üzerinde durulmuş, Orta Kademe Yöneticilerinin önemli etkileri olduğu düşünülen bir kamu kuruluşunda çalışanların iş tatmini ile bu yöneticilerin liderlik özellikleri arasındaki ilişki araştırılmıştır.?Başkaları vasıtası ile iş görme? şeklinde tanımlamada görüş birliğine varılmış yöneticilik ile insanları etkileme gücü olan liderliğin birbirini tamamlayıcı özelliklere sahip olan kavramlar olduğu görülmüştür. Yöneticilik ile liderlik arasındaki farklar belirtilmiş ve liderlik yaklaşımlarının liderliğe katkılarına değinilmiştir. Her bir yaklaşımın liderliğe bir şeyler kattığı, eksik bırakılan yönleri diğer yaklaşımların tamamlamaya çalışıldığı görülmüştür. Güncel yaklaşımlardan olan Dönüşümcü ve Etkileşimci liderlik yaklaşımı ile iki liderlik arasındaki ayırt edici özellikler açıklanmaya çalışılmış ve lideri lider yapan nedir sorusuna cevap aranmıştır.İş tatmininin bir çalışanın yaptığı işin ve elde ettiklerinin ihtiyaçlarıyla ve kişisel değer yargılarıyla örtüştüğünü ya da örtüşmesine olanak sağladığını fark etmesi sonucu yaşadığı bir duygu olarak tanımlanabileceği belirtilmiştir. Örgütlerin en önemli kaynağı beşeri kaynaklar ile ifade edilen insanlardır. İş tatmininin veya tatminsizliğinin hem örgüt hem de çalışan için önemli sonuçları olduğu görülmüştür. İş tatmininin çalışanın hayatında ve işinde olumlu sonuçları olduğu gibi iş tatminsizliğinin kaçış, sesini yükseltme, devamsızlık, kayıtsızlık ve iş bırakma gibi olumsuz sonuçları olduğu anlaşılmıştır.Araştırmamız Türkiye genelinde merkez ve taşra teşkilatları olan ve 100.000'ni aşkın çalışana sahip bir kamu kuruluşunun 20.000'den fazla çalışanının bulunduğu İstanbul ilindeki yapılanmasında, çeşitli birimlerde çalışanlar üzerinde yapılmıştır. Toplam 273 çalışana anket uygulaması yapılmıştır. Anketler SPSS 10 programı ile değerlendirilmiştir.Yapılan korelasyon analizleri sonucunda dönüşümcü liderlik ve ödüllendirme özelliğine sahip orta kademe yöneticilerinin çalışanların iş tatminini arttırdığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca yine bu yöneticilerin pasif yönetici olmaları ve işlere müdahale etmemeleri çalışanların iş tatminlerini azaltmakta olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the management and leadership concepts are emphasized, and the relationship between the job satisfactions of the employees and the leadership features of the middle level managers in a public organization in which it is believed that middle Management has major influence has been investigated.The common opinion is attained on the definition in the form of ?Conducting the works through others?, and it is seen that management and leadership as the power to influence others have complimentary features. The differences between the management and leadership have been indicated, and the contributions of leadership approach to leadership have been specified. It is observed that both approaches have contributions to leadership, and the missing points are being tried to be completed by the other approaches. It has been tried to reveal the distinctive features between Transformational and Transactional Leadership concepts through these approaches in real life practices, and the question ?what is necessary to make a leader? has been tried to be answered.It is stated in the paper that the job satisfaction is the overlapping or providing a basis for such overlapping of the work conducted by an employee and those obtained from this job with the personal needs and personal judgments. The most important source of any organization is the people stated as Human Resources. It is seen that the job satisfaction or dissatisfaction has important consequences and it is understood the job dissatisfaction leads adverse consequences such as escape, loud voice, absenteeism, indifference, and quitting.Our study was conducted on the employed in different units in Istanbul structure with more than 20,000 employees of a nationwide public organization having the Headquarters, branch and urban area organizations and more than 100,000 employees. The questionnaires were conducted on 273 subjects. The questionnaires were evaluated by using SPSS 10 software.Upon the correlation analysis conducted, it is revealed that the middle level managers having transformational leadership and rewarding characteristics increase the job satisfaction of the employees. Also, it is decided that the passive managers who do not intervene the works indeed decrease the job satisfaction of the employees.