Kültür ve mekân etkileşimi: Beyoğlu örneği
Cultur and location interaction: Beyoglu case study
  1. Tez No: 221491
  2. Yazar: UFUK AKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Kültür, bireyin, içinde yaşadığı toplum ile karşılıklı etkileşimi sonucu, eğitim ve diğer yollarla edinmiş olduğu ve diğer kuşaklara aktardığı her şeydir. Mekân ise insanların kendilerini güvende hissedebilmeleri için, doğal mekânı sınırlamalarıyla oluşturdukları yerdir. Mekânlar, içinde kültürün bütün öğelerini barındırır.Kültür-mekân etkileşiminin ülkemizde en canlı ve renkli örneğinin izlendiği mekânlardan bir çoğu Beyoğlu'ndadır. Beyoğlu, 19. yy' dan başlayarak yoğun bir yapılaşma süreci içine girmiş, gayrimüslim nüfusun artan yoğunluğu, farklı kültürlerin bir arada olduğu kozmopolit bir ortam yaratmıştır. Bu etkileşimin en güzel örnekleri, elçilik binaları, dinsel yapılar, kışlalar, pasajlar ve konut mimarisinde izlenmektedirBu tezin amacı kültür-mekân etkileşiminin en özgün örneklerini barındıran Beyoğlu örneğini, buradaki yapılar üzerinden incelemeye çalışmaktır.Çalışma alanının kapsamını, İstiklal Caddesi ile Fransız Kültür Merkezi arasındaki alan ve burada yer anıtsal nitelikteki elçilik binaları, dini yapılar, pasajlar ve konut mimarisinden örnekler oluşturmaktadır.Tezin hazırlanışı sırasında fotoğraf, gravür gibi görsel öğelere de yer verilerek, canlandırma sağlanmaya çalışılmış ve anlatım güçlendirilmek istenmiştir.19.yy' daki bu renkli ve canlı kültürel ortam, başkentin Ankara'ya taşınması ve 6-7 Eylül olayları, Varlık Vergisi gibi olaylar, Beyoğlu'nu uzun bir sessizlik dönemine sokmuş, bu durum altmışlı yıllara kadar sürmüştür.Günümüzde Beyoğlu, yine eski canlı günlerini korumaktadır, ancak değişen insan profilleridir. Eski mekânların, korunması ve restore edilmesi, estetik değeri yüksek bu binaların civarına yapılan yeni eserlerin aynı nitelikte yapılar olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Cultur is everything that the ındıvıdual get it by mutual interaction with the community by education and other ways also transfer them all to the next generations. In the other hand location is the place that is formed by limiting the natural environment for the people feel themselves in safe. Locations keep whole properties of the culture inside.One can see the most colourful and alive formations of cultur-location interaction samples in Beyoglu. Beyoğlu has started an intensive structuring at the beginning of 19th century, the density of numerical increase with non-moslem people has created differential in culturel themes and Beyoglu became a cosmopolit phonemenon. Interaction of culture can be observed best on; embassy courts,religion centers,military zones and the building architecture.Target of this thesis is to try observation on this structure , model of Beyoğlu that includes original models of effection of cultur and residence.Scope of work field forms a place where is between İstiklal Street ,Center of French culture and buildings of ambassador that has quality of monumental , residence of religion, passages and models from residence of architecture.During the preparition of thesis photograph and engraving also are presented , they are tried to animate and aim is to force the narvation.The colourful and living style of this culturel atmosphere in 19th century, Ankara?s capital city selection and 6-7- September cases also asset taxes gave the silence to Beyoglu for a long time and this has continued since 1960?s.At the present day Beyoğlu keeps the same alive and colourful days as before but community?s profile always changes. Old structure and buildings should be kept and restored also new buildings that are constructed near these histories should be given similar styles oldies & new ones.