H.1265 (M.1849) devlet salnamesine göre Osmanlı idari yapısı
The Ottoman administrative structure according to state's yearbook dated 1849
- Tez No: 221532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİYET SEZER FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tezde Osmanlı devlet teskilatı incelenmistir. Çalısmamızda 1849 tarihli Osmanlı Devlet Salnamesi esas alınmıstır. Temel amaç, 1839'da ilan edilen Tanzimatın devlet teskilatına ne derece yansıdıgını ortaya koymaktır. Tezimiz yedi bölümden olusmaktadır. I. bölümde, Saray ve merkez teskilatında bulunan üst düzey memuriyetler (Mabeyn-i Hümayun, Amedi-i Divan-ı Hümayun, Menasıb-ı Divaniyye, Zabitan-ı Aklam) hakkında bilgi verilmistir. Ayrıca, devlet yönetminde etkili olan meclisler (Meclis-i Vükela, Meclis-i Vala, v.b.) ve bunların çalısanları hakkında bilgiler vardır. II. bölüm askeri teskilat ile ilgilidir. Burada Osmanlı ordusunun teskilatı, ordu merkezleri, görev alanları anlatılmaktadır. Bu orduların ordu meclisleri ve görevlileri belirtilmistir. lmiye sınıfı hakkında bilgi III. bölümde verilmistir. Salnameye göre ilmiye sınıfına mensup olanların isimleri ve rütbeleri belirtilmistir. Vilayetler ve bunlara baglı sancaklar ile buradaki devlet kadrolarının isim ve ünvanları IV. bölümde anlatılmaktadır. Tanzimat sırasındaki ve sonrasındaki tasra teskilatı karsılastırılmıstır. Osmanlı mparatorugunun dıs iliskileri V. bölümde ele alınmıstır. Osmanlı mparatorlugu'nun yabancı devletlerdeki elçilik, konsoloslukları ile Osmanlı mparatorugunda bulunan yabancı elçilik ve konsolusluklar hakkında bilgi mevcuttur. Avrupa devletleri hakkında bilgiler, dönemin Avrupa devletlerinin yüzölçümleri, gelirleri ve askeri kuvvetleri VI. bölümde anlatılmıstır. Osmanlı mparatorlugunda çalısan yerli ve yabancı posta teskilatları, bunların güzergahları ve çalısma günleri VII. bölümde anlatılmıstır. Tezin sonunda ek olarak, genel bir degerlendirme ile özet ve bibliyografya bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which is based on a state's yearbook dated 1849, Ottoman administrative organization is studied. The main purpose of this study is to display in what extent the proclamation of Tanzimat Edict in 1839 effected the administrative organization of the state. This study consists of seven chapters. The first chapter gives information about the high rank offices in the palace and in the central organization of the state such as Mabeyn-i Hümâyûn, Amedi-i Divân-ı Hümâyûn, Menâsıb-ı Divâniyye, Zâbitân-ı Aklâm and also the councils, known as meclis, which were highly influential in state administration. The second chapter gives brief information about military, the military establishment of the Ottoman Empire, the headquarters and their spheres of duties besides military councils of these armies and their duties. Ulema class also known as lmiye Establishment are taken into consideration in the third chapter according to State's Yearbook H.1265, the names and ranks of the members of lmiye establishment are emphasized. The provinces and their sub-provinces with their administrative cadres, their names and titles are depicted in comparison to provincial administrative organization of the Ottoman Empire during and after Tanzimat edict in the forth chapter. The foreign relations such as foreign embassies and consulates in the Ottoman Empire and also the Ottoman embassies and consulates in the foreign countries are studied in the fifth chapter. European states, their areas, incomes, and their forces capability are mentioned in the sixth chapter. The active postal organizations, both domestic and foreign, are explained and their routes and working days are also specified in the seventh chapter. A general assessment is given at the end of the thesis as well as an abstract and a bibliography.