Medeni hukukta ve rekabet hukukunda sözleşme yapma zorunluluğu
Duty to contract in common law and in competititon law
  1. Tez No: 221585
  2. Yazar: FATMA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT BUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Ekonomik yaşamda ve bireylerin diğer alanlardaki hukuki ilişkilerinde kendi iradeleri belirleyicidir, buna hukukta sözleşme özgürlüğü prensibi denilmektedir. Sözleşme özgürlüğü prensibi (özel mülkiyetin korunması ilkesi ile birlikte) bütün modern hukuk düzenlerinin benimsediği bir prensiptir ve hukuk düzeninin temel taşları arasında bulunmaktadır. Buna karşılık sözleşme özgürlüğü prensibinin (ekonomik açıdan veya bilgi eksikliği nedeniyle) zayıf olan taraf aleyhine kullanılması sözleşme özgürlüğünün belirli koşullar altında sınırlanması ihtiyacını doğurmuştur. Ekonomik ve sosyal yaşamın değişime uğramasının doğurduğu bu ihtiyaç sözleşme hukukunu da değiştirmiş ve devletin sözleşmelere daha sık müdahale etmesini sağlayan kanunlar yürürlüğe sokulmuştur.Sözleşme özgürlüğünün sınırlanmasına hukukun izin verdiği konularda sözleşme yapma yükümlülüğü veya sözleşme yapma zorunluluğu kavramı ile karşılaşılmaktadır. Bu kavram halen daha net olarak ortaya konulabilmiş ve kabul edilmiş olmasa da birçok hukuk dalında örnekleri görülmektedir.Bu tezin amacı özel hukuk-borçlar hukuku alanında temel prensiplerden biri olan sözleşme özgürlüğünün belirli koşullar altında ortaya çıkan bir istisnası olan sözleşme yapma yükümlülüğünü tanıtmak, sözleşme yapma yükümlülüğünün hukuki dayanaklarını tartışmak ve bu yükümlülüğün hangi alanlarda-ne koşullara ortaya çıktığını anlatmaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to determine the principles of the restriction on freedom of contract and try to explain how this restrictions can be used with regard to some specific areas like civil law or competition law. Duty to contract is an exception of freedom of contract.The dominant economic system of our era is liberal economic system. Liberal economic system?s roots goes to private property, market economy an freedom of contract. On the other hand freedom of contract is one of the most essential principles of modern law systems. So it can be said that freedom of contract is one of the chief principles of juridical and economic decisions. In first part of our thesis we tried to show the historic and active story of freedom of contact.However freedom of contract had been used against the weak side of the economic or juridical relation. This gave way to restrictions of freedom of contract. The state bring out protective regulations in especially the fields that weaks need to be protected. Consumers law and labor law cen be examples of theese fields. And some rules in theese fields set the obligation to contract with the weak people. In second part of thesis we tried draw the limits of freedom of contract.In third and the last part of this thesis is seperated to the obligation to contract in civil law and in competition law. We agree with the doctrine on the idea that, there can be a general duty for monopolies to contract with rivals or consumers when some strict criterias are procured. But it should never be forgotten that obligation to contract is a very exceptional condition of freedom of contract.