Osmanlı yönetiminde Kırım (1600-1774)
Crimea under the Ottoman rule (1600-1774)
  1. Tez No: 221604
  2. Yazar: ÖMER BIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. M. AKİF ERDOĞRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
?Osmanlı Yönetiminde Kırım (1600-1774)? başlıklı bu çalışmamızda, XVII. ve XVIII. yüzyıllarda Kırım yarımadasının sosyo-ekonomik yapısı ortaya çıkarılmıştır. 1475 yılından 1783'e, Rusya'nın Kırım'ı ilhakına kadar geçen süreçte, yaklaşık üç yüz yıl, Osmanlı egemenliği Kırım yarımadasında hâkim olmuştur. Kırım Hanlığı Kadı Sicilleri'ni ve İstanbul'daki Başbakanlık Osmanlı Arşiv kaynaklarını kullanarak hazırladığımız çalışmamızda, XVII yüzyıl başlarından itibaren yaklaşık 175 yıllık dönem genel olarak incelenmiştir. Bu dönem içinde Osmanlı kurumları ve medeniyeti, Kırım'da her alanda etkisini göstermiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, Kırım yarımadasındaki idarî yapıdan söz edilmiştir. Kefe Beylerbeyliğinin ve Kırım Hanlığı'nın yönetim durumu anlatılarak, Kırım yarımadasındaki kazalar ve köyler belirlenmiştir. İkinci bölüm, Kırım'da yaşayan etnik ve dini gruplar ile ilgilidir. Bunların yaşam tarzları ile sosyal statüleri hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca bu bölümde şehir hayatından da söz edilip, bazı şehirlerdeki sosyal yapılar ile vakıf teşkilatı açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, çeşitli malî kaynaklar ile ekonomik faaliyetlerden bahsedilmiştir. Kırım'daki tarım, hayvancılık, ticaret ve esnaf teşkilatı anlatılıp bir takım bilgiler sunulmuştur. Çalışmamız sonucunda, Osmanlı yönetimindeki Kırım'ın, her alanda büyük gelişmeler kaydettiği anlaşılmıştır. Sosyal, idarî, malî, ekonomik ve kültürel alanlarda yaşanan bu gelişmeler ışığında Kırım yarımadası, aynı zamanda stratejik konumuyla da Osmanlı İmparatorluğu'nun kuzey topraklarının önemli bir parçası olmuştur. İncelediğimiz dönemde, Osmanlı kurumlarının Kırım'daki etkisinin, XVI. yüzyıla nazaran, bu süreçte daha yoğun olarak hissedildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study entitled ?Crimea under the Ottoman Rule (1600-1774)?, We bring about the socio-economic structure of Crimean peninsula in the XVIIth and XVIIIth centuries. During the time from 1475 to the Russia annexed Crimea in 1783, Ottoman Empire had ruled for about three hundred years in Crimea. During my research in which we made use of the Prime Ministry Ottoman Archives in İstanbul and the Crimean Khanate Court Registers (Kırım Hanlığı Kadı Sicilleri) and I have studied a period covering 175 years starting from the beginning of XVIIth century. The Ottoman institutions and civilization proved its influance all over Crimea My research consisted of there sections: In the first section, the administrative structure in Crimean peninsula had been covered. The administrative position of Kefe Beylerbeyliği and the Crimean Khanate were stated and the towns and villages of Crimean peninsula were specified. The second section is about the ethnic and religious groups living in Crimea. Information with regard to their social status and living styles were dealt with in the second section. In addition, city life is also mentioned and the social structures and foundation organization (vakıf) existing in some cities of Crimea were explained. In the third section, various financial sources and economic activities were mentioned. Some information about agriculture, animal breeding, trade and the guilds were presented. As a result of the study, it was clearly understood that Crimea showed great improvement in every aspects when it was under the control of Ottoman Empire. Under the enlightenment of these improvements in social, administrative, financial, economic and cultural fields, Crimean peninsula was very important part of the northern lands of Ottoman Empire. During the period I deal with, I found out that the Ottoman institutions in Crimea became very effective in this period.