Abdurrahim Ötkür'ün 'İz' romanı (inceleme-metin-aktarma-dizin)
Abdurrahim Ötkür and his novel ?iz? (analysis-text-translation-index)
  1. Tez No: 221605
  2. Yazar: ÖZGÜR AY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜRER GÜLSEVİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1899
Özet
Müslüman bir Türk topluluğu olan Uygurlar, gnümüzde Doğu Türkistan'da yaşamaktadırlar. Yüzyıllardır Çinlilerin idaresi altında yaşayan Uygurlar, kendi dillerini ve kültürlerini korumuşlardır. Dolayısıyla edebiyat ürnlerini de günümüze kadar getirmişlerdir. Uygurlar, diğer Türk toplulukları gibi, oldukça zengin bir edebiyata sahiptirler. Edebiyat ürünleri arasında nitelendirdiğimiz romanlar, hikayeler, şiirler, atasözleri, deyimler, masallar, destanlar ve efsaneler bir ulusun dilini, inançlarını, gelenek ve göreneklerini, duygularını geçmişten gnümüze aktarır. Abdurrahim Ötkür'n ?İz? romanı da bunlardan biridir. Çalışmamız, ?Abdurrahim Ötkür'ün ?İz? Romanı (İnceleme-Metin-Aktarma-Dizin)? adını taşımaktadır. Çalışmamızın ?Giriş? bölmünde, Doğu Türkistan'ın siyasî tarihi ve Abdurrahim Ötkür'ün hayatı ve edebî şahsiyeti hakkında genel bilgiler verilmiş ve Abdurrahim Ötkür'ün Eserleri tanıtılmıştır. ?İnceleme? bölümünde ilk olarak ?Roman İncelemesi? üzerinde durulmuş; Türkiye'deki roman incelemeleri ve metodolojisi ile ilgili mevcut durum verildikten sonra, ?İz? romanının roman tekniği bakımından genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Daha sonra, ?Dil İncelemesi? kısmına geçilmiştir. Bu bölüm şu alt başlıkları içermektedir: ?I. Ses Bilgisi?, ?II. Şekil Bilgisi?, ?III. Cümle Bilgisi?. ?Metinler? bölümünde, öncelikle Arap harfli Uygurca metnin Latin harfleriyle transkripsiyonu verilmiş; daha sonra da Türkiye Türkçesine aktarılması yapılmıştır. Bu bölüme ayrıca karşılaştırma imkanı sağlaması için metnin orijinali de konulmuştur. ?Dizinler? bölmüne ise, metinde geçen bütün kelimeleri kapsayan bir ?Söz Dizini? konulmuş; buna ek olarak bu bölümde ?Özel Ad Dizini? ve ?Tarih Dizini? de verilmiştir. ?Değerlendirme ve Sonuç? kısmında ise, ?İnceleme? bölümünden hareketle ?İz? romanı ile ilgili sonuçlar genel hatlarıyla özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Uyghurs, a muslim Turkish society, live in the Eastern Turkistan today. Although they hava been living under the Chinese control for centuries, they have been able to protect their language and culture. Theefore, they have conveyed their literary works up till now. Uyghurs, like any other Turkic society, have such a rich literature. Literary Works such as novels, stories, poems, proverbs, idioms, folk tales, legends and myths convey one nation?s language, beliefs, customs and traditions, and feelings from the past to the present. ?İz?, Abdurrahim Ötkür?s novel is one of them. Our study is named as ?Abdurrahim Ötkür?s novel `İz? (Study- Text- Translation- Index)?. In the ?Introduction? part, some general information about the political history of the Eastern Turkistan has been given and the Works of Abdurrahim Ötkür have been introduced. In the ?Study? part, ?studying the novel? has firstly been emphasized; after the present situation on the methods of studying novels has been given, the novel `İz? has been studied in terms of novel techniques. Later on, ?The Language Study? part has been added. This part contains the following: ?I. Phonetics?, ?II. Morphology?, ?III. Syntax?. In the ?Text? part, the text written with the Arabic alphabet has been transcribed into the Latin alphabet, then, the text has been translated into Turkey Turkish. In order for the readers to compare, the original taxt has been added as well. In the ?Index? part, a ?Word Index?, which includes all the words has been placed. As an addition to this, ?Proper Nouns Index? and ?History Index? have been added. In the ?Evaluation and Conclusion? part, general conclusions on the novel ?İz?, derived through the ?Study? part have been summarized.