Ulusal yazılı basında uzman gazetecilik: Kültür sanat haberciliğinin ana akım ve fikir gazetelerindeki uygulamaları
Specialist journalism in the national press: Culture and arts journalism practices in the mainstream and opinion newspapers
- Tez No: 221621
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OĞUZHAN KAVAKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Gazetecilik, 17. yüzyıldan itibaren neredeyse üç yüz yıl boyunca ticaret ve siyaset mecrasının en önemli iletisim aracı olarak islev görürken, özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısında insanoglunun gerçeklestirdigi büyük teknolojik gelisme sayesinde ilgi ve çalısma alanını yaygınlastırmıs, derinlestirmistir. Bir ülkedeki gazeteci yada gazete çalısanı sayısı artarken, enformasyon trafiginde hem hız hem de alıcı- verici sayısı artmıstır.Bilim ve teknolojinin gelismesine paralel olarak, çagımızda önemi daha da artan hız, hata riskini en aza indirme gerekliligi ve çalısma alanlarının artarak çesitlenmesi sadece gazetecilikte degil tüm alanlarda uzmanlasma zorunlulugunu beraberinde getirmistir. Toplumsal gelisme ve degismelere paralel olarak çalısma alanı büyüyen basın da, zamanla daha sınırlı bir alanda daha bilgili olmayı gerektiren bir olusum içine girmistir.Basında uzmanlasma dallarından biri olan ve toplumların gelismislik düzeyinde ve toplumsal duyarlılık derecesinde belirleyici olan kültür- sanat haberciliginin ulusal yazılı basında ne sekilde ele alındıgı önemlidir. Bu noktadan hareketle olusturulan tezin amacı ana akım ve fikir gazetelerinin uzmanlasmaya ve kültür sanat haberciligine nasıl baktıklarını ortaya koymaktır. Tezin I. Bölümünde habere iliskin kavramsal çerçeve çizilmeye çalısılmıs, haber ana akım ve elestirel iletisim çalısmaları çerçevesinde ele alınmıs ve haber yapım süreci açımlanmıstır. Tezin II. Bölümü'nde uzman gazetecilik kavramı ve ortaya çıkısı ile ekonomi, politika, polis- adliye, saglık, egitim, bilim- teknoloji, arastırmacı gazetecilik, egitim, spor, savas ve magazin gibi uzmanlık alanları detaylı bir biçimde incelenmistir. Gazetecilik egitim sisteminin batıda ve Türkiye'deki kurumsallasması da yine bu bölümde ele alınmıstır. III. bölüm, kültür sanat muhabirligini içermektedir. Önce kültür ve sanatın ne anlama geldigi ve önemi netlestirildikten sonra konunun basın cephesi irdelenmistir. Son bölüm arastırmadır. Bu bölümde ana akım ve fikir gazeteleri temsilcilerinin gazetecilikte uzmanlasmaya ve kültür sanat haberciligine bakısı, yüz yüze derinlemesine mülakat yöntemiyle ortaya konulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Journalism, while functioning as tehe most significant communication means in the course trade and politics sinc 17 th centuriy, nearly three hundred years, has dissaminated and deepened its field of interest and work due to the vast technological developments realized by mankind especially inthe second half of the 20 th century. Both the speed of information traffic and member of the senders and receivers have increased while number of journalists or pres employees has grown. Parallel to the improvements if the science and technology, speed with the increasing importance in our age, necesitty of minimising the error risk, and diversification of employment grounds have brought the obligation of specialization not only in journalism but also in all fields. Together with social developments and changes, media whose scope is broadening has entereed into a formation which requires to be more knowledgeable in a more limited area in the course of time. It is important how to deal with culture and arts journalism which is a specialization area in media and a determinant of the development and sensibility degree of the societies. The purpose of this study which is originated from that point of view is to bring to light how the main stream media and opinion papers see specialization and culture and arts journalism. In the first chapter of this study the conceptual frameworks reated with news has been tried to be drawn. News has been processed in the context of mainstream and critical communication studies and news making process examined. In the second chapter of this study, besides specialized journalism concept and its emergence; specialized branches such as economy, politics, criminal, health, education, science and technology, sports, war, magazine and investigative journalism have been studied in details, More over, institutionalization of journalism education both in the western world and Türkiye has been studied as well. Third chapter, covers culture and arts journalism. Firstly, the meaning of culture and arts and their importance has been exsplained and then the pres side of the matter has been studied. The last chapter includes the research. The views concerning specialization and culture and arts journalism of the representatives of main stream media and opinion papers were tried to be acquired by the face to face in depth interviews.