Paul Auster'in postmodern pikaroları
Paul Auster's postmodern picaros
  1. Tez No: 221620
  2. Yazar: ÖZGE SEVEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEÇİL SARAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada günümüz Amerikan yazarlarından Paul Auster'ın pikaresk anlatımı postmoderniteye nasıl taşıdığı incelenmektedir. II. Dünya Savaşı'ndan sonra sosyal ve ekonomik anlamda çöküş yaşayan toplumlarda modern süreçte beklentilerin gerçekleşmemesi sebebiyle yeni bir düşünsel akım ortaya çıkmıştır. Postmodern dönem diye adlandırılan bu süreçte birey mutlak bir doğrunun olmadığının farkına varmış ve gerçeği, dolayısıyla kimliğini ve gelenekseli sorgulamayı başlamıştır. Her felsefi akımda olduğu gibi postmodernizm de sanatın birçok alanını etkilemiştir. Edebiyatta postmodern anlatımı yetkin kullanımıyla dikkat çeken Paul Auster, romanlarında postmodern insanın kimlik bunalımı ve arayışını, kimliksizlik, gerçek ve düş arasındalık gibi durumlarını anlatır. Bu temaları metinlerarasılık, üst-kurmaca, ironi ve parodi gibi postmodern edebiyat kuramıyla örtüşen bir yapıda anlatılarında kullanmaktadır. Bu çalışmada postmodern romanın özellikleri ve gelişimi incelenip Auster'ın eserlerindeki postmodern öğeler belirlenmiştir. Postmodern edebiyatın özelliklerinden biri de gelenekselle güncel olanı bir arada kullanılmasıdır. Auster, bu bağlamda Ay Sarayı ve Son Şeyler Ülkesinde adlı eserlerinde 16. yüzyıl İspanya'sında ortaya çıkmış bir tür olan pikaresk türden de faydalanmakta ve eserlerindeki karakterler pikaresk romanın kahramanı olan pikaroya benzer özellikler taşımaktadır. Pikarolar sürekli bir yolculuk içerisindedirler ve bu hareketlilik ve değişim aynı zamanda iç dünyalarına da yaptıkları bir yolculuktur. Genelde kimsesiz ve toplumun dışında kalan bireyler olan pikaroların tek gayesi yiyecek ve barınak bulabilmek ve yaşamlarını sürdürebilmektir. Toplumun dışında duruşları eleştirel bir bakış açısını yansıtmakta ve bu da yabancılaşmayı ve kimliksizliği getirmektedir. Bu çalışmada Marco Stanley Fogg ve Anna Blume karakterleri postmodern pikarolar olarak değerlendirilmekte ve çağdaş postmodern bireyin yaşadığı yabancılaşmayı devamlı bir yolculuk ve arayış içerisinde olan pikaresk roman kahramanlarının nasıl deneyimlediği incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to study the way Paul Auster, a contemporary American author, adapts the picaresque narrative to postmodernity. A new philosophy has appeared in societies experiencing a collapse in social and economic life after the World War II for the expectations for a better life has not been realised in modern era. In this process, termed as postmodern period, individual has realised that there is not an absolute truth and therefore, started to question reality, identity and traditional. Paul Auster, a master in postmodern narration, chooses the themes of postmodern man?s identity crisis and its search, lost identity and state of being between reality and fantasy. He uses these themes in a way overlapping postmodern literary theory as intertextuality, metafiction, irony and parody. Postmodern literature uses the traditional and contemporary together. In this context, Auster utilizes picaresque narrative, originating in 16th century in Spain, in his two novels Moon Palace and In the Country of Last Things. His characters have similar personal traits to picaros, heroes of the picaresque novel. Picaros are always on the way, travelling. This mobility and change is also a journey within themselves. The picaro is usually alone and an outsider of the society. Being an outsider reflects a critical view on society and this brings about alienation and lost identity. In this thesis, Marco Stanley Fogg and Anna Blume have been evaluated as postmodern picaros and the way picaresque novel hero experiences the alienation of contemporary postmodern individual has been studied.