Arkaik Dönemde Klazomenai'nin denizaşırı etkinlikleri
Overseas activities of Clazomenai in Archaic Period
- Tez No: 221625
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜL GÜRTEKİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu tez çalışması, antik kaynaklardaki bilgiler, 700-500 yılları arasında üretilen Klazomenai seramiği ve dağılımıyla ilişkilidir. Klazomenai orientalizan seramik, Klazomenai siyah figür stili ve Klazomenai amphoralarının dağılımı esas alınmış ve Klazomenai'nin dış merkezlerdeki varlığı her bölge ayrı ele alınarak incelenmiş ve gerektiğinde Klazomenai üretimi diğer malzeme gruplarıyla desteklenmiştir. Denizaşırı etkinliklerde fazla atak davranılmamışsa da Azov Denizinden Levant kıyılarına uzanan bir devinim göze çarpmaktadır. Klazomenai kimliğini kendi kolonisi olan Abdera'da izleyebilmekteyiz. 7. yüzyılın üçüncü dörtlüğünden itibaren dış merkezlerde izlenebilen Klazomenai malzemesinin dağılımı, ilerleyen dönemlerde bölgelere göre değişik yoğunluklar göstermektedir. 7. yüzyılın son dörtlüğünde tüm bölgelerde izlenebilen Klazomenai malzemesinin en fazla karşımıza çıktığı merkez Naukratis'tir. Bununla birlikte 6. yüzyılın ilk dörtlüğü, Naukratis'te ele geçen Klazomenai seramik buluntuların yoğunluğunun en fazla olduğu dönemdir ve bu durum Naukratis'te dengelerin Kuzey İonia lehine değiştiği süreçle birlikte izlenebilmektedir. Yakın Doğu'da Tocra, Tell Sukas ve Kıbrıs, Karadeniz'in erken kolonilerinden Histria ve Berezan, Batı Akdeniz'de Selinus, Naukratis'in dışında yüzyılın ilk dörtlüğünde Klazomenai malzemesinin temsil edildiği başlıca merkezlerdir. 6. yüzyılın ikinci dörtlüğü Klazomenai'nin dış merkezlerle en fazla ilişkide bulunduğu dönemdir. Özellikle Karadeniz merkezlerinde önceki dönemlere göre oransal artış göze çarpmaktadır. Batı Akdeniz'de ise tersi durum sözkonusudur. 6. yüzyılın üçüncü dörtlüğünde, Klazomenai kentinde izlenen tarihsel boşlukla paralel olarak Klazomenai malzemesinin dış merkezlerdeki yoğunluğu, Karadeniz başta olmak üzere azalma göstermektedir. Ancak Mısır merkezleri ve özellikle Tell Defenneh, bu dönemde, Klazomenai siyah figür seramiğinin en yoğun ve kaliteli örneklerini sunmaktadır. 6. yüzyılın son dörtlüğü Klazomenai'nin yeniden toparlandığı, seri ancak kalitesiz seramik üretildiği bir dönemdir. Karadeniz merkezleri Klazomenai malzemesinin bu dönemdeki başlıca buluntu merkezleridir.
Özet (Çeviri)
The present study is related to ancient sources and to the production and distribution of the Clazomenian pottery produced in 700-500. The study is based on the Clazomenian orientalising pottery, Clazomenian black figure pottery, and the Clazomenian trade amphorae which were traced upon distribution and individual presence in overseas centers. Besides the mentioned material the study is enriched with other Clazomenian products. Though left behind in the race of overseas colonization, there exists a wide-range activity from Sea of Azov to Levant shores. The Clazomenian identity is to be traced in its own colony of Abdera. The distribution of the overseas Clazomenian material can be seen in the third quarter of 7th century and extends into the following periods, ranging in relation to regions. The maximum amount of material -which is omnipresent in all regions- in the fourth quarter of the 7th century is to be found in Naucratis. The first quarter of the 6th century provides the highest density of Clazomenian pottery, in relation to rest of the North Ionian finds. Tocra in the Near East, Tell Sucas and Cyprus, Selinus in West Mediterranean are the centers which respresent the major Clazomenian material besides Naucratis in the first quarter of the century. The second quarter of the sixth century unfolds highest interrelationship of Klazomenai with centers abroad. The Black Sea centers proportionally increase, while the West Mediterranean centers decrease. The third quarter of the sixth century, becomes a period in which the density of the Clazomenian material decrease, led by Black Sea region, in parallel with the gap in Clazomenai. Against this fact, Egyptian centers, especially Tell Defenneh, provides archeology with the best and the densest finds of Clazomenian black figure pottery. The final quarter of the sixth century witnesses a mass scale low quality pottery production. This recovery period?s finds are commonly to be found in Black Sea centers.