Klazomenai siyah figür seramiği
Clazomenian black-figured pottery
- Tez No: 155552
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜVEN BAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT fen fazla 250 sözcük): Arkaik dönemde İonia'nın önemli figürlü seramik üretim merkezlerinden biri olan Klazomenai 'de yapılmakta olan kazılarda çok sayıda siyah figür tekniğinde bezeli seramik örnekleri ele geçmektedir. Klazomenai atölyelerinde M.Ö. 6. yüzyılın ikinci çeyreğinde Attika seramiğinin etkisi ile saf siyah figür tekniğinde bezeli seramik üretiminin başladığı görülmektedir. Bugünkü arkeolojik veriler, siyah figür stilinde vazo üretiminin M.Ö. 6. yüzyılın sonlarına kadar devam ettiğini göstermektedir. Kentin adıyla anılan siyah figür seramiklerin stil grupları, dağılımları ve kronolojik çerçevelerinin belirlenmesi, bu çalışmanın temel hedefleri arasındadır. Daha önce yapılan çalışmalarda belirlenmiş olan Tubingen, Petrie, Urla, Enmann ve Knipovitch grupları, olgun siyah figür stil evresine ait gruplar olarak tanıtıldılar. Bu gruplardan ilk üçünün, Klazomenai ve Smyrna dışında özellikle Mısır'daki Yunan yerleşimlerinde çok sayıda buluntu ile temsil edildiği görülmektedir. M.Ö. 6. yüzyılın son çeyreğine ait tabakalarda ele geçen siyah figür seramik örnekleri, yerli siyah figür seramik üretiminin yaygın inanışın aksine 525 yıllarından sonra devam ettiğini göstermiştir. Geç siyah figür stil evresine ait gruplar olarak tanıtılan Siren Sphinks, Kampana ve Kyme Krater grupları bu dönemin belli başlı stil grupları arasmda yer almaktadırlar. Bu gruplar Klazomenai ve Smyrna dışında özellikle Karadeniz kıyısındaki Yunan kolonilerinde temsil edilmektedir. Mitolojik konular ve insan ve tanrı figürlü sahnelerin, mitolojik yaratıklar ve hayvan figürlerine göre çok daha az sayıda vazo üzerinde tasvir edildiği görülmektedir. Dans eden kadınlar, atlılar, sirenler, sphinksler, otlayan turnalar, etçil ve otçul hayvan sıralan tasvir edilen belli başlı konular arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük) Klazomenai which has been identified as one of the important figured pottery production centres in Archaic Ionia where several examples of black-figured pottery have been excavated In the second quarter of sixth century, Clazomenian workshops developed a pure black- figured style following the Attic workshops. In accordance with recent archaelogical evidence, black-figured technique continued until the end of sixth century in Klazomenai. The main aim of this study is to determine stylistic groups, the chronology and the distribution of Clazomenian black-figured pottery. Previously identified Tubingen, Petrie, Urla, Enmann and Knipovitch groups have been classified as canonical groups of Clazomenian Black-figured pottery. The principle places of the finds belonging to first three groups are Klazomenai, Smyrna and Greek settlements in Egypt. The stratigraphical evidence from the last quarter of sixth century prove that black-figured pottery production continued after 525 as opposed to previous suggestions. The Sphinks and Siren, Campana and Cyme Crater groups are amongs the main classes in Late Clazomenian Black-Figured groups. The finds belonging to these groups are represented in Greek colonies of the Black Sea coast besides Old Smyna and Klazomenai. Narrative or mythical scenes involving human figures or gods are less common in comparison to the scenes with mythical beasts and animal figures. Dancing women in procession, cavalry files, sirens, sphinks, cranes feeding in line, animal files are the main subjects of the style.