M.Ö. 5. ve 4. yüzyıllarda Daskyleion Satrap Saraylarının mimari buluntuları
The architectural remains of Daskyleion Satrapal Palaces in 5. and 4. centuries B.C.
- Tez No: 221627
- Danışmanlar: PROF.DR. TOMRİS BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
M.Ö. 546'da Persler'in Anadolu'da kurmuş oldukları dört satraplıktan biri Daskyleion satraplığıdır. Daskyleion satrap saraylarına ait buluntuların büyük bir kısmı Hellenistik teras duvarında devşirme olarak ve çevresinden ele geçmiştir. Bu mermer mimari buluntular, kesme bloklar, bağlayıcı bloklar, lentolar, architrav blokları, kymalar, lotus palmet frizli İon kyması, dişli bloklar, mermer antefiks, mermer çatı kiremitleri, İon sütun tamburu parçaları ve İon sütun başlıklarından oluşur. Bu buluntuların dışında Hisartepe'nin güneydoğusunda yer alan Pers teras-sur yapısı da incelenmiştir. Buluntular incelendiğinde dört farklı yapı evresinin olduğu görülür. İlk satrap olan Pharnukhos döneminde teras-sur yapısının inşa edildiği görülür. Bunun dışında 550'lere tarihlenen İon Kyması ve inci dizisinin en erken saray yapısına ait olabileceği düşünülür. Mitrobates ve oğlu Kranaspes dönemine tarihlenen İon kyma dizileri, bu dönemde de bir saray yapısının inşa edilmiş olabileceğini gösterir. Ele geçen tüm mimari buluntular içinde sayı ve çeşitlilik olarak en büyük yoğunluk Artabazos Dönemi'ne denk gelir. Bu saray yapısı bir İon üstyapısında olduğu gibi, İon kymationlu, dişli blokludur ve özenle işlenmiş pencerelere ve canalis merkezinde rozeti bulunan, anthemion bezemeli pulvinuslu İon başlıklarına sahiptir. Köşeleri kyma reversa profili ile boynuz şeklinde kıvrımlı pencere lentosuna ve canalis merkezi rozetle süslenmiş, anthemion bezemeli pulvinuslu İon başlığına sahip olduğu görülür. 5. yüzyıl ortasından sonra bir tarihe, muhtemelen 4. yüzyıl başlarına ait olabilecek İon Kyması ve İon sütun tamburu parçaları, kesin olarak tarih vermese de, I. Artabazos'tan sonra da mimari faaliyetlerin olduğunu göstermesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Daskyleion is one of the four satrapies that Persians founded in Anatolia, in 546 B.C. The construction elements of Daskyleion satrapal palaces mostly found in the Hellenistic terrace wall in second use. This architectural marble elements consist of ashlar blocks, bonder blocks, lintels, architrave blocks, egg and darts, dentils, an antefix, roof tiles, Ionic column drums and Ionic capitals. Beside these architectural elements, the Persian terrace wall, located in the southeast of Hisartepe, is also included to the research. After the research, there seem four different construction phases. The terrace wall was constructed in the time of the first satrap of Daskyleion, Pharnukhos. The egg and dart which is dated to nearly 550, should belong to the first satrapal palace. The egg and dart blocks, which are dated to the time of Mitrobates and his son Kranaspes, show that in this period another palace had been contructed. By number and sort the bigger part of the architectural elements belongs to the time of Artabazos I. This palace, as in Ionic entablature, has egg and dart and dentils and has window lintels with kyma reversa profile and Ionic capitals with anthemion decotated pulvinus. An egg and dart and some Ionic column drum pieces do not give exact date but have to be dated after the middle of 5. century and this is important of showing that there were architectural activities after Artabazos. I.