Eşenköy tümülüsü ve buluntuları
Esenkoy tumulus and its remains
  1. Tez No: 310769
  2. Yazar: TÜLİN TAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSEL TOLUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu yüksek Lisans tez çalışması Daskyleion'un antik kentinin yaklaşık 3-4 km. güneybatısında yer alan kaçak kazılarca tahrip edilen ve kurtarma kazıları ile ortaya çıkarılan Eşenköy Tümülüsü'nü mimari ve kullanım özellikleri açısından değerlendirerek tarihi konusunda bir öneride bulunmayı amaçlar. Daskyleion antik kenti M.Ö. 547-334 yılları arasında Anadolu'da yaşanan Pers egemenliği süresince oluşturulan dört Pers satraplığından biri olarak Anadolu arkeolojisinde önemli bir yere sahiptir. Bu yüksek lisans tezi ayrıca kurtarma kazısı sonrasında ele edilen bilgiler ışığında Eşenköy Tümülüsü mimari özellikleri ve buluntularını değerlendirerek bu tümülüsün Anadolu Tümülüs geleneği ve ölü gömme gelenekleri içindeki yerini irdelemeyi amaçlar. Bunun dışında Eşenköy Tümülüsü'nün hangi tarihte yapılmış olabileceği konusu değerlendirilmektedir. Eşenköy Tümülüsü Mysia bölgesi sınırları içinde kaldığından komşusu Lidya, Troas ve Frigya'da kullanım gören tümülüs örnekleri göz önünde alınarak incelenmektedir. Eşenköy Tümülüsü genel itibarıyla M.Ö. 7.-4. yüzyıllar arasında aynı teknik ve gelenekle yapılan Lidya Tümülüs Mezarları ile benzer özelliklere sahip olduğu anlaşılmaktadır. Eşenköy Tümülüsü'nün M.Ö. 6. yüzyıl sonu / M.Ö. 5. yüzyıl başlarına ait olduğu ve Helenistik dönemde tümülüsün tekrar kullanıldığı ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
This master?s thesis aims to examine the Eşenköy Tumulus recently looted by the illicit diggers near the ancient city of Daskyleion in Mysia. Issues such as the architectural features and use of this tumulus are examined in the light of available evidence derived from this rescue excavation. A date for the construction of this tumulus is offered in light of comparisons with similar tumuli in neighboring regions such as Lydia, Thrace, and Phrygia. Daskyleion served as one of the four satrapies of the Persian Empire which ruled Anatolia between 547 B.C. and 334 B.C. In this context, the study of the Eşenköy Tumulus is hoped to contribute our general knowledge tumulus tradition in Mysia where the evidence is limited about burial customs. Thus, the Eşenköy Tumulus is compared to those similar examples found in Lydia, Troad and Phrygia to obtain information on its use and date. It is purposed that Eşenköy tumulus can best be compared to Lydian tumuli dating from 7th to 4th centuries B.C. in terms of architecture and construction techniques, as well as the grave furniture. The Eşenköy tumulus can temporally be placed into the late 6th / early 5th century BC. It appears that the tumulus was re-used in the Hellenistic period.