Çağdaş Bulgaristan Türkleri edebiyatının analitik bibliyografyası
Modern Turks literatures analitik bibliography
  1. Tez No: 221628
  2. Yazar: MERAL MERT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bulgaristan Türkleri Edebiyatı, Balkanlar'daki en güçlü edebiyatlardan biridir. Bu çalışmada Bulgaristan toprakları üzerinde azınlık olarak yaşayan Bulgaristan Türklerinin ve Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç etmiş olan Bulgaristan Türklerinin 1944'ten günümüze kadarki, Çağdaş Bulgaristan Türkleri Edebiyatı olarak adlandırdırabileceğimiz dönemdeki eserlerin incelemesi yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı Bulgaristan Türkleri Edebiyatının 1944'ten sonraki gelişimini, bu dönemden günümüze kadarki değişimini eserler yardımıyla ortaya koymaktır. Çalışmanın giriş kısmında Bulgaristan Türklerinin tari ve kültürü ile ilgili bilgi verildikten sonra Bulgaristan Türkleri Edebiyatının tarihi gelişimi anlatılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde elimizdeki kitap, makale, gazete ve dergiler üç ana başlık altında ve yayınlanmış oldukları ülkeye göre incelenmiştir. Ayrıca bu eselerle ilgili yapılan çalışmalar da tanıtılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Çağdaş Bulgaristan Türkleri Edebiyatının bibliyografyası eserlerin yayınlanış yıllarına göre verilmiştir. Son olarak çalışmanın sonuç kısmında Bulgaristan Türkleri Edebiyatının zenginliğinden bahsedilerek bu edebiyatla ilgili görüşlerimize yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bulgarian Turks Literature is one of the most extensive literatures in Balkans. With in this study, we tried to analyze the works created in the era of 1944 since today, which can be called as Modern Bulgarian Turks Literature, which is formed by minority Turks who live in Bulgaria and Turks who were immigrated from Bulgaria to Turkey. The aim of this work is to show the development and the changing of Bulgarian Turks Literature after 1944 upon the works. In the introduction part, information about Bulgarian Turks?s history and culture was given and after, the historical development of Bulgarian Turks Literature was mentioned. In the first part of the study, the boks, newspapers and journals were analyzed under three main titles according to their country, where they published. Additionally, the studies about these works were also introdused. In the second part, the bibliography of Modern Bulgarian Turks Literature according to their years of publications were given. In the conclusion, our opinion about Bulgarian Turks Literature was expressed by mentioning the richness of their literature.