11 Eylül terör saldırıları sonrası Türkiye-Rusya ilişkileri: Stratejik rekabetten işbirliğine
Turkey-Russia relations after 11 September 2001 terrorist attacks : From competition to cooperation
  1. Tez No: 221639
  2. Yazar: EYVAZ ALIŞOV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SİRET HÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
11 Eylül 2001 tarihinde Amerika Birlesik Devletleri'ne karsı organize edilmis terör saldırıları ve devamında ABD'nin uluslararası terörle mücadele adı altında Afganistan ve Irak'a yaptıgı askeri müdahaleler uluslararası iliskilerde yeni bir dönemin temelinin koyulmasına neden oldu. Bu ve bazı diger gelismelerin de etkisiyle uluslararası iliskilerin temel parametreleri degisime ugradı. Yapısal nitelikli bu degisim birçok ülkenin yanı sıra, Türkiye ve Rusya'nın da dıs politikalarının yeniden sekillenmesine yol açmıstır. Türkiye ve Rusya arasındaki iliskiler de aynı ölçüde bu degisimden nasibini almıs ve sonuçta her iki ülkede de isbirligi yapılabilecek alanların arastırılması ve bu alanda yeni ilkelerin belirlenmesi asamasına girilmistir. Gelinen durum itibariyle Avrasya cografyasının en önemli iki ülkesi olarak Türkiye ve Rusya karsılıklı isbirligi yapılmasına ihtiyaç duymaktadır. Türkiye ve Rusya arasında gelisen iliskilerin ısıgında iki ülke arasında mevcut olan ve zaman zaman ortaya çıkan enerji, terör, etnik çesitlilik ve diger konulardaki sorunların diyalog yoluyla çözülmesi için ilk kez olarak çok önemli bir ortam yaranmıstır. Bu sorunlar çözülür ve ikili iliskiler isbirligi yönünde en üst düzeyde gerçeklestirilirse her iki ülke basta olmakla bölgenin tüm ülkeleri bundan yararlı çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
September 11 2001 terrorist attacks toward the United States of America and continuing developments such as American military intervention toward Afghanistan and Iraq fighting with international terrorism has been main reasons laying a foundation of the new period in international relations. These structural changes in international relations have influenced foreign policies of all countries and at the same time foreign policies of Turkey and Russia. Bilateral relations between Turkey and Russia have also been affected by these changes and both countries started to explore possibilities of cooperation and to determine new principles in this sphere. Under these circumstances being two main important countries of Eurasian geography, Turkey and Russia feel the need for making bilateral cooperation. On the light of developing relations between two countries, first time in the history new opportunities emerged in order to resolve problems between Turkey and Russia by dialogue such as energy, terror, ethnic variety and other problems that occasionally rising. If these problems are solved and bilateral relations realize at upper level all countries of the region will benefit from these good relationship.