Bulgaristan'dan Türkiye'ye göçler (Bulgaristan Halk Cumhuriyeti'nin ilanından günümüze)
Migration from Bulgaria to turkey (from declaration of Rebuplic of Bulgaria to present day)
- Tez No: 221644
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURGÜN OKTİK, PROF.DR. HAVVA NEŞE ÖZGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
Göçü göçmenler aracılığıyla ele alan bu tezde, Bulgaristan Halk Cumhuriyeti'nin ilanından sonraki dönemde, Bulgaristan'dan Türkiye'ye doğru yasanan göçler incelenmistir. Genel olarak anlamcı bir yaklasıma ve arastırma kurgusuna sahip olan bu çalısmanın temel sorusu, neden bazıları göç ederken neden bazılarının göç etmediğidir. Temel soruyu biraz daha açık olarak ifade etmek gerekirse, Bulgaristan'da azınlık olarak yasayan ve bu azınlığa mensup hemen tüm bireyler aynı sorunları ve zorlukları yasamalarına rağmen, Bulgaristan'daki Türklerin neden sadece bir kısmı göç etmistir. Ortaya konan bu temel soru çerçevesinde çalısma alanı olarak ?zmir ?li'nin Gaziemir ?lçesi'nin Sarnıç Beldesi seçilmistir. Çalısmanın problemi ve kurgusu bağlamında anket ve derinlemesine mülakat teknikleri aracılığıyla göç süreci anlasılmaya çalısılmıstır. Bu anlama çabası içerisinde göç, toplumsal bir eylem olarak ele alınmıs ve Bulgaristan'dan Türkiye'ye yasanan göçler Parsons ve Weber'in toplumsal eylem yaklasımları aracılığıyla anlamlandırılmaya çalısılmıstır. Söz konusu süreci anlamlandırma çabası içerisinde, Weber'in toplumsal eylem yaklasımı daha açıklayıcı bir yaklasım olarak öne çıkmıstır. Bu yaklasım ve çalısmadan elde edilen sonuçlar bağlamında, Bulgaristan'dan Türkiye'ye yasanan göçlerde sistemden kaynaklanan sebeplerden ziyade bireysel tercihlerin etkili olduğu anlasılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis that studies migration via emigrants, migrations from Bulgaria to turkey after declaration of Republic of Bulgaria. In this thesis main question is ?why some migrated but others not?? more explicitly, the entire minority faced persecution but just some of Turks migrated. In this conception, Gaziemir, Sarnıç took as sample. In this field, survey and deeply interview used as intermediary to understand migration process. In this view migration discussed as a form of social action. Therefore migration tried to explain via Parsons? and Weber?s social action view. In this process Weber?s social action approach gave clarity to the answer of the main question. This approach and the results of field study showed that, for the migrations from Bulgaria to Turkey, separate decision are more forceful than reasons which emanate from system.