Girit göçmenleri Türk halk kültürü üzerine bir araştırma
A study on Crete emigrants folklore
  1. Tez No: 221647
  2. Yazar: NAZIM ÇOKİŞLER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RABİA UÇKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Girit Göçmenleri Türk Halk Kültürü Üzerine Bir Çalısma baslıklı çalısmamızda, 1830 ile 1923 yılları arasında farklı tarihlerde Girit'ten Batı Anadolu'ya ?zmir ve Aydın illeri içindeki, Alaçatı, Çesme, Kusadası, Selçuklar, Söke ve Ortaklar gibi ilçelere yerlesen Giritli Göçmenlerin Halk Kültürlerini ve Halk Edebiyatı larını tespit etmek için alan çalısmaları yaptık. Çalısmamızın giris kısmında adanın coğrafi konumu, iklim ve bitki örtüsü, ekonomisi ve tarihi ele alınmıstır. Birinci bölümde, Girit göçmenlerinin Halk Edebiyatı ürünleri yer almaktadır. ?kinci bölümde, Girit göçmenlerinin Gelenek, Görenek ve ?nanmaları yer almaktadır. Sonuç bölümünde konu hakkında genel bir değerlendirme yapılmıstır. Çalısmamızın, genel bir terim olan Türk Kültürünü daha iyi anlamaya katkıda bulunacağını ümit ederiz.
Özet (Çeviri)
In our thesis entitled ?A Study On Crete Emigrants? Turkish Folklore?, aiming to determine public literature and public believes of Crete Emigrants who gradually emigrated to West Anatolia between 1830 and 1923, we made field researches in Alaçatı and Çesme towns of ?zmir and Kusadası, Selçuk, Söke and Ortaklar towns of Aydın in Turkey. In the preface of our study, geographical position, climate and flora, economy and history of Crete are introduced. In the first chapter, public literature of Crete Emigrants is introduced. In the second chapter, custom, tradition and beliefs of Crete Emigrants are introduced. In the conclusion, we made a general evaluation about the subject. We hope that our study make a contribution to understand general term of ?Turkish Culture?.