Bütünleşik pazarlama iletişiminde yeni ürün geliştirme sürecinin irdelenmesi
The search of new product development process over integrated marketing communications.
- Tez No: 221646
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜJDE KER DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İletişim Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Küresellesen dünya pazarları içerisinde giderek artan rekabet, beraberinde geride kalana ve kaybedene yasama sansı vermeyen bir atmosferi getirmistir. Sınırlara sıgmayan bu cografyada ayakta kalabilmek önceden tanımlanmıs ve tartılmıs stratejilerin varlıgı ile mümkündür. Bu baglamda bu pazarlara tasarlayacakları ürünler ile merhaba diyecek tasarımcıların artık sanata olan baglılıklarını yeni disiplinler ile sorgulamaları gerekmektedir. Burada beklenen tasarımcının veya sanatçının tasarladıgı ürünü pazarlanabilir özelliklere sahip bir sekilde kurgulaması, yaratmasıdır. Pazarlama açısından bakıldıgında ise pazarlanabilir bir ürünün tüm bu kıran kırana rekabet içinde yasayabilmesi tasarımdan aldıgı güçle farklılasmasına baglıdır. Öznel kazançlar ve nesnel özellikler, tasarım ve pazarlamanın çevre degerlerinden alacakları referansla ortak stratejiye baglı kalarak etkilesimli olarak ortaya koyacakları kurgunun temelidir. Yasam döngüsü uzun bir ürün, tasarımcının basarısı ve tasarlananın pazarlarda tutunma becerisi, tasarım pazarlama ekseninde nitelikli bir çalısmanın sonucudur. Bu çalısmanın amacı; ürünün olusum ve yasam evrelerini olusturan yenilik stratejisi, fırsat saptama ve tasarım süreci evrelerinde tasarım, pazarlama, Ar-Ge, finans, üretim, idari vb. bölümlerin basarıya ulasmada koordineli olarak ne sekilde çalısmaları gerektiginin incelenmesidir. Çalısmada; anlatılan teorik bilgilerin küresel pazarda ve Türkiye insaat ve mobilya sektöründe kıyaslanarak betimlenmesine çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
As the world?s market is getting more globalized with a much more higher competitiveness everyday, it?s got really hard for the losers and the ones who don?t update themselves to survive. In this geography which doesnt fit into borders, it has become an obligation to establish an identified and evaluated strategy for the product in the market. According to this designers willing to get into these markets with their own creations have to question their abilities not only with art but with the other new disciplines. What expected in here is that designers creation should be marketable. From the perspective of marketing in this high competitiveness, survivor products depend on differentiation which is fed by the design. Subjective benefits and objective features are built up by design and marketing with the help of strategy in an interaction influence of the environment. A product with long life cycle, success of a designer and the success of a product in the market relies on a qualified design marketing axis. This study aims to see how design, marketing, R&D, finance, production, management departments have to work all together in all the process of new product development; innovation strategy, opportunity identification, desing process. The theoritical information told in the dissertation has been compared in the global market and the Turkish construction and furniture sector.