Kültürel etkileşim ve göç bağlamında İsrail'de Türk Musikisi icraları
Cultural interaction and migration: Turkish Music practices İn İsrael
- Tez No: 286021
- Danışmanlar: PROF. DR. FEZA TANSUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Müzik, Sosyoloji, Anthropology, Music, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Kültürel akış, teknoloji, ekonomi, ideolojiler, yerele vurgu yapan kültürel konular ile basın ve yayın organları aracılığı ile birbirine geçmiş bağıntıların yumağında kendine hem küresel, hem de küyerel bir yol çizerek sürüp gitmektedir. Akışın çok yönlü oluşu, günümüzün dünyasında sosyal uygulamaları biçimlendirmekte, aynı zamanda siyasetlere ve ekonomilere de şekil vermektedir. Yenidünyanın karmaşık ve icad edilmiş kültürel yapısı, yaratıların birbiriyle karışımı ve yeniden üretimini desteklemektedir. Bu anlamda, coğrafi sınırlar arasındaki mesafeler yakınlaşmakta ve etkileşimin sınır-ötesi yansımaları hem benzerlikler, hem de farklılıklar arz ederek melez birer üretim halinde varlık göstermektedir.Yukarıda belirtildiği üzere, kültürel akış bağlamında ele alınan bu tezin içeriği, Türkiye musikisinin sınır-ötesi bir başka coğrafyada, bir Orta Doğu ve Akdeniz ülkesi olan İsrail'de nasıl var olduğu ve ne şekilde konumlandırıldığı ile ilintilidir. Çalışmanın sorunsalı, yayınlar ve etnografi çalışmaları sonucunda bir tür durum resmine ulaşılmasını sağlamakta ve bu tezin çalışma alanı olan İsrail'de Ocak 2009-Ekim 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilen alan araştırmaları sonucunda elde edilen antropolojik ve etnomüzikolojik bulguların ayrıntılı analizlerine yer verilmektedir.Tezin ilk bölümünde, İsrail'e göç eden Türkiye Yahudilerinin göç hikâyeleri ve yeni bir yaşam kurmaya çalıştıkları ülkelerine Türkiye'den götürdükleri alışkanlıklar ve kültür üzerinde durulmaktadır. Antropolojik açıdan göç, kültürel melezlik ve esnek kültürleşme, kültür, çok kültürlülük, alt kültür ve madun kültür açısından ele alınmaktadır. Postmodernizimde uzamlar ve kültürel akış, değişim ve devamlılık, küreselleşme ve küyerelleşme, eritme potası ve asimilasyon, ulusal, kültürel ve dinsel kimlik gibi küresel ve küyerel modern dünya ile postmodern antropolojiyi yakından ilgilendiren konular ele alınmaktadır. Ayrıca, İsrail toplumu ile bu ülkenin musikisi bağlamında göçen musiki ve İsrail'de Türk musikisi icraları, İsrail sahnesinde melez duyumlar, İsrail'de musiki kültürü ve sınır alanında buluşmalar, coğrafya ve ulus ötesi ses uzamları, kültürel akış dinamikleri ile musikinin yeniden sunumu, muğlak ana vatan ve diyaspora bağlamlarında musikinin yeri ve önemi, İsrail'de marjinalleşen musiki kimlikleri, İsrail'de kimlik algılamaları ve bunun musikiye yansımaları konuları etnomüzikolojik olarak derinlemesine incelenmekte ve bu bilgiler, çalışmanın kuramsal çerçeve bölümünde sunulmaktadır.Öznelerarası ve özdüşünümsel metodoloji ile gerçekleştirilen alan araştırmasında, İsrail'de görüşülen musikiciler ve genel musiki düşünüşleri içerisinde Türkiye musikisinin varlık alanı anlaşılmak istenmiştir. İsrail'e Türkiye'den göç eden Yahudiler ile beraber bu ülkeye göçen kültür ve musikiyi hem antropolojik, hem de etnomüzikolojik açıdan inceleyen bu çalışma, Türkiye'deki Yahudiler, İsrail'deki Türkiye göçmenleri, her iki ülkede üretim yapan musikiciler ve cemaat yetkilileri ile gerçekleştirilen derinlemesine mülakatları ve ilgili literatürde ilk olma iddiasını taşıyan önemli bulgu ve analizleri içermektedir.İsrail musiki kültürü ve İsrail'de Türk musikisi icraları incelenirken, İsrail'e Türkiye'den göçen Sefarad Yahudilerinin beraberlerinde taşımış oldukları dinsel musiki Maftirim musikisi ile dünyevi musiki Judeo-Espanyol/Ladino musikisinin festivaller ve özel sunumlarda icrasına tanık olunmuştur. Diğer tarafta İsrail güncel musiki yaşamına, 1975 yılı sonrasında giren Türkiye Arabesk musikisi ve diğer popüler musikilerin giriş öyküleri tezin bulgular ve analizler bölümünde sunulmaktadır.İsrail musiki yaşamında, çok kültürlü ve melez musiki sahnesinde yer alan Musika Etnit (Kültürel Musiki), Musika Olamit (Dünya Musikisi), Musika Mizrahit (Doğulu Musiki) ve Musika Yam Tihonit (Akdeniz musikisi) türleri üzerinde Türk Halk musikisi, Türk Sanat (makam) musikisi ve Türkiye Arabesk (popüler) musikisinin etkileri irdelenmektedir. Etnomüzikolojik açıdan Türkiye musikisinin İsrail musiki sahnesinde varsayılandan çok daha önemli ölçüde etkili olduğu ortaya çıkarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cultural flow has been drawing to itself both a global and a glocal path in the bobble of the inter-meshed connections by the intermediary of technologies, economies, ideologies, the media and the ethnical issues emphasizing the ?local?. The fact that the flow has multiple directions shape the social practices in our contemporary world as well as policies and economies. The complicated and the invented cultural structure of the new world supports the mixture and the re-production of creations. In this sense, the distance between geographical borders become closer and the reflections of the interactions beyond borders exist as hybrid productions by manifesting both similarities and differences.As stated above, the content of this thesis discussed in the context of cultural flow is related to how Turkish music exists and is positioned in another geographical region beyond borders, specifically in Israel, which is both a Middle Eastern and a Mediterranean country. The problematic of this research provides a kind of ?picture of situation? as a result of the literature survey and etnographical work accomplished as well as detailed analyses of the anthropological and ethno-musicological findings of the field research made between the dates of January 2009 ? October 2009 in Israel, which is the work field of this thesis.In the first part of the thesis, the points of emphasis are migration stories of the Turkish Jews who migrated to Israel together with their habits and the culture brought by them from Turkey to the country in which they try to build a new life. Issues which are in the areas of interest of the post-modern anthropology as well as of the modern global and the glocal world such as migration, cultural hybidity, flexible culturization, culture, multi-culture, sub-culture, scapes in post-modernism and cultural flow, change and continuity, globalization and glocalization, melting pot and assimilation, national, ethnical and religious identities are discussed from an anthropological point of view. The issues of the Israeli public and music which“migrated”in the context of the music of this country, performances of Turkish music in Israel, hybrid sounds on the Israeli stage, music culture in Israel and encounters in the border zones, sound-scapes beyond borders and geographies, dynamics of cultural flow and the representation of music, the place and the importance of music in the ambiguous contexts of the homeland and diaspora, marginalized musical identities in Israel, perceptions of identity in Israel and their reflections on music are deeply analysed from an ethno-musicological perspective and provided in the section of the theoretical framework of this research.In the field research of this thesis, which is made with an inter-subjective, subject-centered and self-reflexive methodology, the area of existence of Turkish music among musicians interviewed in Israel in the context of general musical thoughts is attempted to be understood. This work investigates the culture and the music which“migrated”together with the Jews from Turkey who migrated to Israel, both from an anthropological and from an ethno-musicological perspective and it includes in-depth interviews with Jews in Turkey, Turkish migrants in Israel, musicians who produce in both countries and community representatives as well as important findings and analyses which pretend to be the first of their kind in the related literature.While analyzing the Israeli music culture and the performances of the Turkish music in Israel, the analysis of the religious Maftirim music which the Sepharadic Jews who migrated to Israel from Turkey brought with them and of the secular Judeo-Espagnol/Ladino music is followed by entrance stories of the Turkish arabesque music and the Turkish popular music which entered into the Israeli stage after the year of 1975 and they are provided in the section of findings and analyses of the thesis. The influences of the Turkish folk music, Turkish art music and Turkish arabesque and popular music on the genres of Israeli Musika Etnit (Ethnic music), Israeli Musika Olamit (World music), Israeli Musika Mizrahit (Oriental music) and Israeli Musika Yam Tihonit (Mediterranean music) which take place on the multi-cultural and hybrid music stage in Israel are investigated and it's exposed and showed that, from an ethno-musicological perspective, Turkish music has a far bigger impact on the Israeli music stage than what is supposed in general.