Sınıf öğretmenlerinin yapılandırmacı öğretmen özelliklerini gösterme düzeylerine ilişkin algılarının bazı değişkenlere göre incelenmesi
The study of the perception of the primary school teachers on their level of constructivist teacher features according to some specific variables
- Tez No: 221660
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLSEN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu arastırmanın amacı, sınıf ögretmenlerinin yapılandırmacı ögretmen özelliklerini gösterme düzeylerine iliskin algılarının bazı degiskenlere göre degisip degismedigini belirlemektir. Arastırmanın evrenini İstanbul İli Avcılar ilçesi'nde bulunan 22 ilkögretim okullarında görevli toplam 545 sınıf ögretmeni, örneklemini seçkisiz örnekleme ile belirlenen 10 ilkögretim okulunda bulunan toplam 202 sınıf ögretmeni olusturmustur. Veriler, yapılandırmacı ögretmen özelliklerine göre hazırlanan öz degerlendirme ölçegi ile elde edilmistir. Verilerin analizinde, frekans, yüzde, ortalama, standart sapma ve tek yönlü varyans analizi (Anova) kullanılmıstır. Arastırma sonucunda, sınıf ögretmenlerinin yapılandırmacı ögretmen özelliklerini gösterme düzeylerine iliskin algıları çok yüksek çıkmıstır. Ayrıca sınıf ögretmenlerinin yapılandırmacı ögretmen özelliklerini gösterme düzeylerinin, mezun oldukları yüksek ögretim kurumu, hizmet yılı, cinsiyet, sınıflarındaki ögrenci sayısı gibi bazı degiskenlere göre anlamlı bir farklılık olusturmadıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether the perception of the elementary classroom teachers related to the level of showing their constructivist teacher characteristics, changes or not in respect of some specific variables. The population of this study is 545 elementary classroom teachers who are in charge in different 22 elementary schools in Avcılar, stanbul, in 2006-07 academic year and the sample of this study is 202 elementary classroom teachers who are chosen by random sampling in 10 elementary schools. The data are received by selfassessment scale which is prepared considering the constructivist teacher characteristics. In the analysis of data; frequency, percent, mean, standard deviation, one-way ANOVA are used. As a result of this study; it is concluded that their perceptions of the level of showing elementary classroom teachers? constructivist teacher characteristics is very high and positive. Besides it is found out that the level of showing elementary classroom teachers? constructivist teacher characteristics doesn?t make meaningful difference dealing with graduated universities, teaching experiences, gender, the number of students in their classrooms.