Tl-Ba-Ca-Cu-O sisteminde süperiletkenlik
- Tez No: 22172
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTUNBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, yüksek sıcaklıklarda (100 K civarında) süperiletkenlik gösteren Tl2Ba2Ca^Cu20g (2:2:1:2) ve Tl2Ba2Ca2~ CujOjo (2:2:2:3) bileşikleri katıhal tepkime yöntemi ile üre¬ tildi. Bu yöntemle hazırlanan bileşiklerin stokiyometrileri, Tl2Oj bileşeninin yüksek sıcaklıklarda ( >700°C) yüksek bu¬ har basıncına sahip olması sebebiyle, numunelerin başlangıç¬ taki stokiyometrilerinden farklı olarak ortaya çıkabileceği sonucuna varıldı. Tl2Ba2Ca^Cu2Og ve Tl2Ba2Ca2CU3Ojg bileşikleri¬ nin kritik sıcaklıkları, sırasıyla 98 ve 108 K olarak ölçüldü. Etkin fazı Tl2Ba2Ca2Cu3Oj|) olan bileşiğin kritik sı¬ caklığının TljBajCaC^Oj) bileşiğinin kritik sıcaklığından 10 K kadar büyük olması, bu sistemde Cu-O düzlem sayısının art¬ masıyla kritik sıcaklığın yükseleceğini belirten teorik tahminleri doğruladı.
Özet (Çeviri)
In this work, bulk samples of the high-temperature ( >100 K) superconductive compounds Tİ2Ba2Ca2Cu30i() ( 2 : 2.: 2 : 3 ) and Tİ2Ba2CaCu20g (2:2:1:2) have been prepared by solid state reaction. The stoichiometric compositions of these compounds pre pared by this method were different from the starting nominal compositions because of the high vapour pressure of Tİ2O3 constituent at high temperatures ( >700°C). The critical temperatures of T^E^CaC^Oj and T^E^CajCujOji) compounds were respectively 98 and 108 K. The experimental fact that Tİ2Ba2~ Ca2Cu30j() compound has a higher critical temperature than Tİ2Ba2CaCu20g compound verifies the estimations about the in creasing effect of the number of Cu-0 layers on the critical temperatures. VI