Ester etoksikarbonilhidrazonların bazı reaksiyonlarının incelenmesi
  1. Tez No: 22173
  2. Yazar: REYHAN GÜMRÜKÇÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN İKİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada literatürde kayıtlı etil asetat etoksikarbonilhidra- zon ve etil propionat etoksikarbonilhidrazonun reaksiyonları incelen¬ miştir. Bu maksatla bu iki hidrazon türevinin 3-amino-l-propanol ve glisin ile reaksiyonları üzerinde çalışılmış, bazı 3,4-disubstitue- 4,5-dihidro-l,2,4-triazol-5-on bileşikleri sentez edilmiştir. Elde edilen iki asetik asid türevinin asidlik sabitleri potansiyometrik olarak tayin edilmiştir. Ayrıca bir esterleşme reaksiyonu da incelenmiştir. Çalışmada elde edilen dört yeni bileşik ve literatürde kayıtlı bir bileşiğin yapı aydınlatılmaları için mikroanaliz, ÎR ve H-NMR spektroskopisi yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmada oluşturulan yeni ve genel nitelikteki yöntemler için reaksiyon mekanizmaları önerilmiş, reaksiyon süreleri, reaksiyon verimleri ve ilgili diğer hususlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some of the reactions of two ester ethoxycarbonyl- hydrazones, ethylacetate ethoxycarbonylhydrazone and ethylpropionate ethoxycarbonylhydrazone which were reported in the literature were investigated. For this purpose, the reactions of these two hydrazones with 3-amino-l-propanol and glycine were studied, respectively, and some 3,4-disubstitue-4,5-dihydro-l,2,4-triazole-5-on compounds were synthesized. The acidity constants of these two acetic acid derivatives which were synthesized in this study were determined by potentiometri- cally as well. Additionally, an esterification reaction was studied. The synthesized five compounds one of which was reported in the literature were analyzed and characterized by combustion analyses, IR and H-NMR spectroscopic methods. Furthermore, the reaction mechanisms were proposed for the new and general methods established in the study. Reaction times, reaction yields and related subjects were also discussed.